Spadkobiercy podatnika, któremu Skarb Państwa przejął majątek na podstawie wykazu zaległości podatkowych, nie mogą domagać się stwierdzenia jego nieważności, ponieważ nie jest to decyzja administracyjna.
Sprawa, którą zajął się NSA, dotyczyła przejęcia przez Skarb Państwa kamienicy blisko 50 lat temu. Sąd powiatowy nadał w 1965 r. wykazowi sporządzonemu przez Wydział Finansowy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej tytuł wykonalności.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ponieważ spadkobiercy podatnika uważali, że zestawienie zaległości z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od lokali, podatku obrotowego i dochodowego oraz podatku od wzbogacenia wojennego, ma cechy decyzji i może podlegać nadzwyczajnemu środkowi weryfikacji.
Wynika to m.in. z tego, że na wykazie zaległości umieszczona została informacja, że „zaległości objęte niniejszym tytułem są prawomocne”. Taka klauzula według spadkobierców wskazuje na istnienie wcześniej wydanych decyzji wymierzających podatki wymienione w wykazie.
Fiskus odmówił spadkobiercom stwierdzenia nieważności wykazu zaległości.
Z organem zgodził się sąd. Według NSA zestawienie zaległości nie rozstrzygało sprawy administracyjnej, tj. nie było decyzją ustalającą zobowiązanie podatkowe, lecz wskazywało na istniejące zaległości podatkowe.
Jak podkreśliła sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, tym samym wykaz nie ma cech decyzji administracyjnej.
Wyrok jest prawomocny.
Wyrok NSA z 6 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1020/10.