Już od kilku lat pracownicy Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze prowadzą lekcje wychowania podatkowego dla młodzieży z krakowskich szkół średnich.
W tym roku Małgorzata Piasecka-Bruec-kner, zastępca naczelnika tego urzędu, poprowadzi cykl zajęć dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Krakowie. W ramach lekcji uczniowie uczą się o zasadach systemu podatkowego w Polsce, oraz kluczowej roli, jaką odgrywają podatki w finansowaniu budżetu państwa.
Uczą się także, jak szybko i za darmo wysłać przez internet swoje zeznanie podatkowe (PIT) do urzędu skarbowego. Poznają równocześnie najbardziej podstawowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Na własne oczy mogą także zapoznać się z funkcjonowaniem urzędu.
– Dzięki lekcjom wychowania podatkowego młodzież dowiaduje się o roli podatków jako podstawowego źródła finansowania budżetu państwa – mówi Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.
Dodaje, że to tylko dzięki podatkom płaconym przez obywateli możliwe jest finansowanie służby zdrowia, szkolnictwa, budowy dróg, wodociągów i innej infrastruktury.
Lekcje odbywają się w budynku Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze przy ul. Wadowickiej 10. Tegoroczna akcja potrwa do końca grudnia.
– W kolejnych latach nadal będziemy organizować takie zajęcia – zapewnia Konrad Zawada.