Pracodawca, który opłaca pracownikom pakiety medyczne, powinien ich wartość doliczyć do przychodów ze stosunku pracy. Jeśli tego nie zrobił, musi skorygować wcześniejsze rozliczenia podatkowe.

Czy abonament w formie ryczałtu zwolni z PIT

W firmie podatnika abonamenty medyczne są opłacane dla wszystkich pracowników w formie ryczałtu. Czy to pozwoli nie naliczać PIT od tego typu świadczeń?

Czy organ podatkowy nalicza PIT od pakietu

Przedsiębiorca zatrudnia 70 pracowników. Oferuje im pakiety medyczne, za które w połowie płaci on, a w połowie pracownik. Do tej pory nie rozliczał podatku dochodowego od tego typu świadczeń. Czy powinien to robić?

Czy minister finansów może umorzyć zaległość

Przedsiębiorca przez ostatnie 6 lat nie odprowadzał PIT od pakietów medycznych dla pracowników. Wobec tego ma zaległość podatkową. Czy może wnioskować do ministra finansów o umorzenie tego długu?

Czy płatnik musi dokonać korekty rozliczeń

Podatnik od dwóch lat prowadzi firmę. Opłaca z własnych środków dostęp do opieki medycznej dla pracowników. Jednak nie rozliczał PIT od tego typu świadczeń. Czy powinien poprawić swoje rozliczenia?

Czy tylko pakiet medyczny jest przychodem

Pracownicy otrzymują od firmy równe dodatkowe świadczenia. Poza opieką medyczną są to np. ubezpieczenia na życie. Czy tylko pakiety ze świadczeniami medycznymi są opodatkowane?

Czy skorzystanie z abonamentu ma wpływ na podatek

Podatnik planuje wykupienie 10 pracownikom pakietów medycznych w prywatnej klinice. Chce w całości opłacać wartość tego typu usług. Nie wie jednak, czy pracownicy będą korzystać z dostępnych w ten sposób świadczeń. Czy przy opodatkowaniu tego typu pakietów ważne jest skorzystanie z usługi?

Czy podatnik odpowie za nierozliczenie PIT

Szef podatnika nie opłacił PIT od abonamentów medycznych. Czy podatnik odpowie tylko za swoje błędy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć abonamenty medyczneW pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.