Podatnik może wykazywać na fakturze kwotę podatku od poszczególnych rodzajów towarów lub usług. Nie musi jednak tego robić.

Faktura VAT, oprócz danych dotyczących kontrahentów oraz transakcji, powinna, co do zasady, zawierać m.in. stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

– Wpisywanie na fakturze odrębnie kwoty podatku dla każdego rodzaju towaru, który jest w niej uwzględniony, nie jest wymagane – wyjaśnia Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, partner w KNDP.

Ekspert dodaje, że przepisy wykonawcze do ustawy o VAT przewidują, że dla każdego rodzaju towaru lub usługi koniczne jest wskazanie wartości netto oraz stawki podatku. Rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie wystawiania faktur VAT (Dz.U. nr 68, poz. 360) stanowi, że sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze. W tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.

– Wystarczy zatem jedynie podanie kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT – podpowiada Tomasz Siennicki.

Nie ma więc obowiązku wpisywania odrębnie kwoty VAT należnego w rozbiciu na poszczególne towary. W konsekwencji też w przypadku, gdy faktura jest wystawiana w walucie obcej, przeliczeniu na złote podlegają tylko te kwoty podatku, do wykazania których podatnik jest zobowiązany, a więc kwoty VAT wyliczone od sumy wartości towarów i usług opodatkowanych przy zastosowaniu poszczególnych stawek podatku.