Osoba, która otrzymała pismo lub wezwanie telefoniczne z urzędu skarbowego, nie powinna wpadać w panikę. Musi ustalić, o jaką sprawę chodzi, oraz zebrać odpowiednią dokumentację i umówić się na wizytę w urzędzie.

Czy każdy może zadać pytanie ministrowi

Podatniczka chce otworzyć gabinet masażu. Nie wie jednak, czy będzie musiała rozliczać VAT. Czy może o to zapytać ministra finansów?

Czy brak odpowiedzi oznacza rację podatnika

Trzy miesiące temu podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Nie otrzymał odpowiedzi. Czy to oznacza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku o interpretację jest obowiązujące?

Czy trzeba się stawić na każde wezwanie

Podatnik dostał wezwanie do urzędu skarbowego w Łodzi. Jednak od miesiąca mieszka w Warszawie. Czy musi stawić się w łódzkim urzędzie?

Czy podatnik ma prawo wglądu do akt

Urząd skarbowy zakończył zbieranie materiałów w postępowaniu podatkowym. Czy podatnik ma prawo przejrzeć te dokumenty?

Czy stosować niższe odsetki podatkowe

Podatniczka skorygowała zeznanie PIT za 2010 rok. Tego samego dnia wpłaciła też zaległość podatkową w wysokości 1 tys. zł. Czy może zastosować niższe odsetki za zwłokę?

Czy podatnik może wystąpić o ulgę

Podatnik ma 4,5 tys. zł zaległości podatkowej. Ze względu na to, że od 3 miesięcy nie ma pracy, nie może spłacić zadłużenia. Czy może poprosić o ulgę w zapłacie tej kwoty?

Czy można ustanowić pełnomocnika

Wobec małżonków, którzy zamierzają wyjechać za granicę, urząd skarbowy prowadzi postępowanie podatkowe. Czy muszą ustanowić pełnomocnika do spraw podatkowych?

Czy można poprawiać błędy w zeznaniu PIT

W zeznaniu PIT za 2010 rok podatniczka popełniła dwa błędy: odliczyła za wysoką kwotę z tytułu wydatków internetowych oraz nie wpisała dochodów z jednej umowy o dzieło. Czy może te pomyłki poprawić?

Czy urzędnik powinien informować podatnika

Urząd skarbowy prowadzi wobec podatnika postępowanie podatkowe. Podatnik nie może uzyskać informacji o czynnościach przeprowadzanych przez urząd. Czy urzędnicy powinni udzielać podatnikowi informacji?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie uprawnienia przed urzędem skarbowym ma podatnik.