Podatnicy, którzy sprowadzili do Polski samochód z zagranicy, muszą przede wszystkim zapłacić od niego akcyzę. Aby samochód można było zarejestrować w naszym kraju, jego właściciel musi otrzymać z urzędu skarbowego druk VAT-25.

Czy jest termin na złożenie deklaracji

Podatnik sprowadził z Niemiec do Polski samochód używany marki Opel Corsa. Czy jest termin na złożenie deklaracji akcyzowej?

Czy można nie uiścić opłaty skarbowej

Podatnik złożył w urzędzie skarbowym wniosek VAT-24. Urzędnik powiedział mu, że nie wyda zaświadczenia VAT-25, jeśli podatnik nie zapłaci opłaty skarbowej w wysokości 160 zł. Czy można nie wpłacać tej kwoty?

Czy urzędnik może żądać tłumaczeń

We wrześniu podatniczka sprowadzi do Polski samochód z Belgii. Wszystkie dokumenty dotyczące auta będą w języku angielskim. Czy celnicy mogą zażądać ich tłumaczenia?

Czy potrzebne jest zaświadczenie o VAT

Podatniczka kupiła auto z Austrii. Dopełniła już wszystkich formalności w urzędzie celnym. Czy musi jeszcze udać się do urzędu skarbowego?

Czy urząd ma prawo powołać biegłego

Podatnik po złożeniu deklaracji AKC-U został poproszony o przedstawienie wszystkich dokumentów potwierdzających wartość sprowadzonego z Francji peugeota 206. Niestety urzędnicy nie zgodzili się z argumentami podatnika i powołali biegłego. Czy to prawidłowa procedura?

Czy celnik sprawdza cenę nabycia auta

W trakcie składania deklaracji AKC-U urzędnik celny sprawdzał, czy cena zapłacona przez podatniczkę za auto nie jest zaniżona. Był to mercedes klasy A kupiony za 25 tys. zł. Urzędnik dopytywał podatniczkę o pewne szczegóły, np. wyposażenie, uszkodzenia. Czy miał do tego prawo?

Czy akcyza zależy od pojemności silnika

Podatnik sprowadził do Polski używany samochód z silnikiem o poj. 1800 cm sześc. Zapłacił za niego 120 tys. zł. Czy wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jakie podatki płaci się od sprowadzonego auta
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania WSZYSTKIE powyższe pytania.