VAT ma więcej wad niż zalet

autor: Łukasz Bąk19.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2011, 09:24

Ustawa o podatku od towarów i usług nowelizowana była niemal 40 razy – ostatnio w czerwcu. Przepisy dotyczące VAT, a także podatków akcyzowych są już tak zagmatwane, że inaczej interpretują je nawet urzędy skarbowe i urzędy celne. Czyli służby podległe temu samemu ministerstwu – finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • gosc(2011-08-19 06:59) Zgłoś naruszenie 10

    a dlaczego nasze panstwo toleruje szara strefe rozrastajaca sie jak grzyby po deszczu -chociazby non stop pojawiajacy sie na allegro handlarze oferujacy towar bez podatku sklepy nie wydajace paragonow zaklady uslugowe robiace wszystko aby nie wystawiac faktur ani na material do ktorego nielegalnie doliczaja sobie marze jak i wykonywane uslugi a wszystko to dobija legalne interesy szczegolnym przypadkiem jest tu handel czesciami do samochodow mechanicy samochodowi i budowlancy jakie pieniadze trafiaja na lewo do kieszeni oszustow to strach pomyslec a panstwo i urzedy skarbowe maja to gdzies gnebia uczciwego podatnika za 10gr pomylki -paranoja paranoja i jeszcze raz paranoja tak wyglada nasz caly poparany kraj bo tu nikt nie potrafi raz na zawsze zrobic porzadku !!!panie tusk jest pan naprawde niekompetentny aby byc premierem !!!

    Odpowiedz
  • patriota(2011-08-19 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    W bałaganie łatwo się rządzi.Władza może wszystko.Uczciwy człowiek nie ma nic do gadania.Dlatego wszystkie głupkowate polskie rządy stronią od reform i uczciwych zmian.Przeciez nigdy w polsce nie chodziło o dobro kraju a tylko o własne korzyści.

    Odpowiedz
  • ola(2011-08-19 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    jak sie przyciśnie podatnika, który omija płacenie podatków, to wystarczy nagłośnić w gazecie jaka krzywda się dzieje i bohater narodowy gotowy np. kluska czy piekarz ( zaniżał obrót , nie chodziło tylko o darowizny)

    Odpowiedz
  • do ola(2011-08-19 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    co do piekarza to się zgadzam. Kluska natomiast wykorzystywał legalnie luki w naszym nieścisłym i chorym prawie. To uczciwy facet, który sam do wszystkiego doszedł sam. Stało się to potem solą w oku niektórych władz i urzędów. Gdyby prawo było proste to nie miałoby tylu luk. Gdyby podatki były niższe to nikt by nie szukał luk żeby ich ominąć. Naszej władzuchnie chyba o to chodzi, żeby podatki były wysokie a prawo niejasne bo wtedy każdy kombinuje i na każdego można łatwo znaleźć haka.

    Odpowiedz
  • anty(2011-08-19 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ostatnie zdanie jest O.K. Ryczałtowe podatki dla małych przedsiębiorców to idealne rozwiązanie: Zdecydowane uproszczenie procedur (przedsiębiorca ma czas na działąlność, a nie na główkowanie, co zaliczyć do kosztów, a co nie, albo który VAT sie odlicza, a który nie, bo oczywiście są różne interpretacje...)a z drugiej strony wtedy nie można sobie zaliczać do kosztów wydatków mających watpliwy związek z działalnością (typowym przykładem jest tzw. samochód z kratką, a ostatnio pick-up, którym sie jeździ na wycieczki). Prawo podatkowe jest koszmarnie skomplikowane, a jedniocześnie jak ktoś jest sprytny to daje mnóstwo okazji do nadużyć. Czy warto dalej grać w te karty?... Pracowałem jako księgowy w latach 80-tych. Wtedy to była bajeczka! (Np. zamiast VAT-u prościutki podatek obrotowy, zamiast PIT-u bajecznie nieskomplikowany podatek od płac). Czy rzeczywiście tylko wymogi unijne są powodem tego koszmaru, który dziś mamy, czy może - jak w wielu innych sprawach - komuś jest to potrzebe, a mówiac wprost: ktoś z tego żyje, że przepisy są tak niejednoznaczne i pogmatwane... Kolejne rządy obiecywały uproszczenie systemu, a później... komplikowały go coraz bardziej. Mnożą się więc zwolnienia, ulgi, wyjątki i wyjątki od wyjątków, a wszystko to jest napisane niezmiernie zawile i niejednoznacznie. P.S. Znajomy sprowadził z Niemiec samochód ciężarowy i prosił mnie o pomoc w rozliczeniu podatkowo-celnym. "Wgryzłem" sie we właściwe przepisy i... skapitulowałem. Chyba nie sposób tego zrozumieć i nic dziwnego, że urzędnicy też mają wątpliwości. Z radością zgłosowałbym na partię, która zrobi z tym porządek, ale... nie łudźmy się, chyba jeśli się coś zmieni, to... na gorsze!

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-08-19 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę o takie artykuły codziennie!! Może wreszcie coś się zmieni. Ja bym poszedł jeszcze dalej. Należy zlikwidować najgłupszy podatek jaki wymyślono w dziejach ludzkości - podatek VAT.

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2011-08-19 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    OPINIE PRZESTAWIONE PRZED MOJĄ SĄ SŁUSZNE !!! ALE CZY DOBRZE GŁOSUJEMY ??? A POTEM CZY KTOŚ Z NAS, NASZEGO OBECNIE NAJCZĘŚCIEJ "rEPREZENTANTA" ( CZYT.poSŁA ) -ROZLICZAŁ/WYMAGAŁ/ZAPROTESTOWAŁ ? WŁĄCZNIE Z PODANIEM DO SĄDU ZA OSZUSTWO - CZYLI NIEDOTRZYMANIE OBIETNIC NA PIŚMIE I POBIERANIE NIENALEŻNYCH W ZWIĄZKU Z TYM DIET POSELSKICH ???

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2011-08-19 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    DODAŁBYM JESZCZE ODPOWIEDŹ NA RETORYCZNE PYTANIE 6: obywatela -

    ZMIENIĆ TEGO - poSŁOWIE - NAPEWNO NIE ZMIENIĄ !!!
    TO TYLKO MY - WYBORCY -MOŻEMY ZMIENIĆ !!!

    P.S. KTO NAS ZNIECHĘCA DO GŁOSOWANIA ??? I DLACZEGO !!!

    Odpowiedz
  • księgowa(2011-08-19 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast uproszczeń, widzę utrudnienia. Np. zamiast 7%, od 01.01.2011 wprowadzono 2 stawki: 5% i 8%. Do tej pory są problemy interpretacyjne odnośnienie stosowania tych stawek.

    Odpowiedz
  • Retorycznie(2011-08-19 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do numeru 1
    A dlaczego się czepiasz Tuska a nie Modzelewskiego i każdego po kolei ministra finansów odkąd VAT wszedł w życie ?
    A ogólnie :
    Dlaczego nikomu nie zależy aby odliczyć VAT i zaliczyć w koszty można było dopiero po zapłacie ?

    Odpowiedz
  • taktak(2011-08-19 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Nic dodać nic ująć panie Vincent.

    Odpowiedz
  • szatan(2011-08-21 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    vat to przeżytek , sami się przyznają zmieniając ustawę tyle razy że ten system jest nic nie warty . najlepszym sposobem zmiany sytuacji jest zmiana systemu .

    Odpowiedz
  • anty(2011-08-21 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny OBSERWATORZE! Ale na kogo tu głosować, żeby zmienić ten system? Czy może na Korwina-Mikke? Ale on nie ma szans, a poza tym, inne jego pomysły są i tak dla większości (także dla mnie) nie do przyjęcia. Ale tylko ten polityk chyba jest rzecznikiem rzeczywistego uproszczenia przepisów podatkowych. Ani PO, ani PiS tego nie zrobią, a głosowanie na tą czy na tamtą partię przypomina tutaj wybór kajuty na Titanicu. Nie wierzę, że będzie lepiej! Niezależnie od tego, kto wygra wybory będziemy mieli chyba coraz dłuższą listę kosztów nie stanowiących kup, zwolnień i wyjątków od tych zwolnień, wyjątków w odliczaniu VAT-u i wyjątków od tych wyjątków ( a także wyjąteczków od tych ostatnich wyjątków...), momentów powstawania obowiązku, różnic między prawem bilansowym i podatkowym i... różnych interpretacji pogmatwanych tych przepisów. (Ja rozumiem, że różne interpretacje mogą być, jeśli np. ktoś by chciał sprzedawać Chińczykom wielbłądy na biegunie południowym za pośrednictwem spółki zarejestrowanej na Malediwach, bo żaden ustawodawca nie ma obowiązku przewidzieć tak nietypowych transakcji, ale nie w temacie np. zaliczania do kup tzw. czynszu inicjalnego w leasingu, bo takie rzeczy powinny wprost wynikać z przepisów!) A korzystać będą przeróżni cwaniacy, którzy zawsze w tej dżungli znajdą luki i wymigają się od płacenia danin.

    Odpowiedz
  • Myśl!(2011-08-24 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    do anty: Prawo powinno być proste, bo inaczej tak jak mówisz cwaniacy zarabiają. Ale nie chodzi o to by być cwaniakiem tylko że potężna część PKB idzie na walkę z rosnącymi podatkami.

    A co z przykładem? : lekarz jak nie musiał mieć kasy fiskalnej tak nadal nie musi. Oczywiście są warunki które go obligują, a on nie musi tych warunków spełniać.

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-08-25 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie hasło "3 razy 15%" bez żadnych ulg!? Ale to by było za proste! Brak możliwości kombinowania, rozliczenia bez doradców podatkowych... Ech... marzenia.. Pozdrawiam.

    Odpowiedz