Odszkodowanie sądowe bez PIT

autor: Anna Rymaszewska16.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.08.2011, 11:18

Odszkodowanie, które stanowi przyznaną przez sąd rekompensatę za szkodę, jest zwolnione z PIT.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wojciech Figiel(2011-08-16 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    A jak wg Państwa zakwalifikować tzw. " sumę pieniężną" przyznaną obywatelowi przez sąd jako rekompensata za przewlekłość postępowania sądowego?
    Spotkałem się z przypadkiem zdecydowanego kwestionowania przez urząd skarbowy zwolnienia takiej wypłaty z PIT. Potwierdziła to również kompromitująca interpretacja prawa podatkowego w sprawie indywidualnej z dnia 18.05.2011r. Nr IPPB4/415-247/11-2/SP Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wydana zresztą wbrew rozsądnej interpretacji zawartej w piśmie Jacka Dominika - Podsekretarza Stanu w MF z 15 czerwca 2007 r. będącego odpowiedzią na interpelację poselską nr 8206. Organy skarbowe, dążąc do maksymalnej ściągalności nie dostrzegają faktu, że obciążenie podatkiem takiej wypłaty byłoby absurdem kompromitującym Polskę na arenie międzynarodowej. Państwo z jednej strony rekompensowałoby obywatelowi niedogodności i dolegliwości wynikające z degrengolady systemu sądowego. Z drugiej strony odbierałoby część tej i tak mizernej kwoty w postaci podatku. Dochodziłoby do przekładania pieniędzy z jednej do drugiej kieszeni budżetowej, z "wystrychnięciem" przy okazji "na dudka" obywatela. A może ktoś z Państwa ma inne zdanie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane