Już 1 lipca zaświadczenia z urzędów skarbowych będą zastąpione oświadczeniami podatników. Będzie tak np. w przypadku deklaracji o wysokości dochodów. Podatnicy nadal też będą mogli wnioskować o zaświadczenia.

Czy bank sprawdzi dochody podatnika

Podatniczka zamierza po 1 lipca złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Jednym z warunków jego uzyskania jest złożenie dokumentu z urzędu skarbowego potwierdzającego wysokość dochodów. Czy od 1 lipca w takim przypadku wystarczające będzie złożenie oświadczenia?

Czy urząd skarbowy sam sprawdzi dane

Podatnik kilka razy w ciągu roku zmieniał miejsce zamieszkania. Od 1 lipca znów się przeprowadza. Czy urząd skarbowy będzie mógł sam sprawdzić miejsce pobytu?

Czy fiskus poda liczbę kont bankowych

Podatnik chce uzyskać z urzędu skarbowego informacje o posiadanych rachunkach bankowych swojego kontrahenta. Czy fiskus udzieli takich informacji?

Czy dowodem może być oświadczenie

Wobec podatnika organ podatkowy prowadzi postępowanie podatkowe pod kątem nabycia dwóch pustych faktur. Podatnik złożył oświadczenie, że nie nabył takich dokumentów. Czy oświadczenie może być dowodem w sprawie?

Czy urząd skarbowy wyda zaświadczenie

Podatniczka wróciła do Polski po kilkuletnim pobycie w Londynie. Potrzebne jej zaświadczenie o miejscu zamieszkania (certyfikat rezydencji). Czy urzędy skarbowe jeszcze wydają zaświadczenia?

Czy urząd skarbowy potwierdzi NIP

Podatniczka zgubiła decyzję o nadaniu NIP. Czy może poprosić urząd o zaświadczenie o tym numerze?

Czy urzędnik odmówi wydania zaświadczenia

Urząd skarbowy odmówił podatniczce wydania zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Czy urząd ma do tego prawo?

Czy spadkobierca dostanie dokument

Podatniczka odziedziczyła dom po zmarłej matce. Nie wie jednak, czy miała ona jakieś zobowiązania podatkowe. Czy urząd skarbowy wyda jej zaświadczenie?

Czy będą zaświadczenia o braku długów

Od 1 lipca zaświadczenia będą zastąpione przez oświadczenia. Czy mimo tych zmian urząd skarbowy wyda zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak posługiwać się oświadczeniami i jak uzyskać zaświadczenie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.