Od początku 2012 r. normy szacunkowe stosowane do rozliczeń podatkowych przez rolników wzrosną o 50 proc. Zmiany dotkną drobnych podatników zajmujących się m.in. uprawą roślin lub hodowlą zwierząt, których przychody nie przekroczą ustawowych limitów.

– Podwyższamy wszystkie stawki norm szacunkowych o 50 proc. Od 1992 r. do dziś były one waloryzowane w minimalnym stopniu – średnio o blisko 30 proc. Czyli szacunkowy dochód tych rolników nie zmienił się, a ceny ich produktów w tym czasie wzrosły 4 – 5-krotnie – argumentował w rozmowie z „DGP” Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Dodatkowo podniesione zostaną minimalne wielkości szklarni podlegające opodatkowaniu, aby nie obejmowały one np. działkowiczów. Przy szklarni obecny limit to 25 mkw. Po zmianach będzie on wynosił 100 mkw.

Rząd przyjął także propozycję resortu finansów, zgodnie z którą rolnik po przekroczeniu przychodów w wysokości 300 tys. euro w 2013 r. i 150 tys. euro w 2014 r. będzie musiał rozliczać się na zasadach ogólnych. Zamiast płacenia podatku dochodowego według norm szacunkowych konieczne będzie rozliczanie PIT według zasad przewidzianych dla przedsiębiorców.

Na początek analiza

Normy szacunkowe służą do ustalenia dochodu do opodatkowania ze specjalnych działów rolnych, w sytuacji gdy podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych.

– Podniesienie wartości norm szacunkowych ma zawsze wpływ na wysokość ustalania dochodu do opodatkowania. Podwyższenie norm szacunkowych aż o 50 proc. z pewnością ma znaczący wpływ na obciążenia podatkowe podmiotów rozliczających się w ten sposób – zauważa Joanna Patyk, doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Tax & Business.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że po wprowadzeniu zmian proponowanych przez MF każdy podmiot rozliczający się za pomocą norm szacunkowych powinien przeanalizować, czy opłacalne jest stosowanie norm szacunkowych dla ustalania dochodu, czy też korzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie zasad ogólnych. W przypadku ustalania dochodu na zasadach ogólnych – przychód podatkowy pomniejszony o koszty uzyskania przychodów – podatnik ma większe obowiązki formalne (w szczególności w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych).

– W takiej sytuacji podatnik może jednak zyskać na wysokości odprowadzanego podatku dochodowego płaconego dotychczas z zastosowaniem norm szacunkowych – podpowiada Joanna Patyk.