Podatnik, który określi podstawę opodatkowania darowizny poniżej jej wartości rynkowej, zostanie wezwany do jej skorygowania. Dotyczy to także umów zawieranych w formie aktów notarialnych
Darowizna od osób należących do kręgu najbliższej rodziny (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy) zwolniona jest z opodatkowania. W pozostałych przypadkach, a także w sytuacjach gdy obdarowany nie dopełnił warunków zwolnienia, od darowizny trzeba zapłacić podatek. Jego wysokość określa organ podatkowy w decyzji wydawanej na podstawie złożonego przez podatnika zeznania. Do obowiązków podatnika należy zatem prawidłowe określenie podstawy opodatkowania.
Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe przy darowiźnie
Podatniczka w dowód wdzięczności za opiekę chce przekazać córce przyjaciółki mieszkanie. Czy obdarowana będzie musiała złożyć zeznanie podatkowe?
Jak ustalić podstawę opodatkowania zniszczonej rzeczy
Podatnik otrzymał od szwagra motor. Złożona została deklaracja podatkowa. Dwa tygodnie później, jeszcze przed wydaniem decyzji w sprawie wysokości podatku, motor został częściowo zniszczony na skutek zalania garażu. Czy podatek będzie trzeba zapłacić od wartości sprzed zniszczenia?
Czy za zaniżenie wartości darowizny grozi grzywna
Podatnik otrzymał w darowiźnie wartościowe auto. Jednak jego wartość określona w zeznaniu podatkowym została ponaddwukrotnie zaniżona, aby obniżyć wysokość podatku. Urząd skarbowy nałożył na podatnika mandat. Czy miał do tego prawo?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co grozi za błędne określenie wartości darowizny
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania