Z danych ze wszystkich 16 izb skarbowych wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia przybyło zaledwie 37,9 tys. nowych użytkowników kas. Kupili oni 49,9 tys. urządzeń fiskalnych. To znacznie mniej niż oczekiwano. Ministerstwo Finansów szacowało, że nowymi obowiązkami zostanie objęta grupa 150 tys. podatników. Mieli oni kupić 300 tys. kas. Jak sprawdziliśmy, rzeczywistość jest inna.

Kasy fiskalne w prowadzonej działalności gospodarczej muszą od początku maja 2011 r. stosować m.in. lekarze, prawnicy, rzeczoznawcy, osoby świadczące usługi pogrzebowe.

Nasza sonda nie odzwierciedla danych ostatecznych. Po pierwsze, część zgłoszeń dotyczących kas wysłanych do fiskusa mogła jeszcze nie dojść, bo np. podatnicy skorzystali z usług poczty. Po drugie, przedsiębiorcy, którzy muszą stosować kasę w prowadzonej firmie, mogli jeszcze nie przekroczyć limitu obrotów, od którego zależy moment instalacji kasy. Przypomnijmy, że dla podatników kontynuujących działalność gospodarczą kasę trzeba stosować, gdy obroty przekroczą 40 tys. zł. Natomiast u osób rozpoczynających prowadzenie biznesu limit ten wynosi 20 tys. zł.

– Kwoty te przedsiębiorcy musieliby przekroczyć po trzech pierwszych miesiącach roku, aby od 1 maja stosować kasę, co daje obrót na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – ocenia Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.

Jednocześnie prognozuje, że wielu podatników kwoty te przekroczy znacznie później. Ostateczna liczba podatników z kasami znana będzie dopiero na początku 2012 r.

Zakładając, że zgłoszenia o liczbie nabytych kas będą spływać do urzędów skarbowych systematycznie, istnieje znikome prawdopodobieństwo, że ministerialne szacunki się potwierdzą.

Z informacji, które uzyskaliśmy w firmach zajmujących się sprzedażą kas, wynika, że magazyny są pełne urządzeń.

– Nie odnotowaliśmy żadnych kłopotów ze sprzedażą małych kas, adresowanych do nowych podatników, zarówno w marcu, jak i w kwietniu – stwierdza Damian Szewczyk, kierownik działu marketingu Elzab, producenta m.in. kas fiskalnych.

Dodaje, że sprzedaż była znacznie wyższa niż w analogicznych okresach minionego roku, jednak pozostaje jeszcze spora grupa osób, która nie kupiła dotąd kas.

Fiskalizacja i zgłoszenie

Po kupnie kas fiskalnych trzeba dokonać ich fiskalizacji oraz zgłosić je w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik po przyjęciu zgłoszenia nada każdej kasie numer ewidencyjny, który trzeba nanieść na jej obudowę.

Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie wskazuje, że podatnicy, którzy zostali objęci obowiązkiem instalacji kasy od początku maja, mieli obowiązek przygotowania kas w ten sposób, aby 1 maja były gotowe do pracy.

– Ze względu na terminy ustawowe fiskalizacja mogła nastąpić najpóźniej 30 kwietnia 2011 r. Ostateczny termin zgłoszenia to 6 maja 2011 r. – tłumaczy Anna Raca.

Konrad Zawada zauważa, że podatnicy w wielu przypadkach korzystali z długiego weekendu majowego i działalność wznowili 4 – 9 maja. Termin zgłoszenia kas w ich przypadku to 11 – 16 maja.