Podatnicy, którzy mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem, nie muszą wypełniać zeznania PIT samodzielnie. Wiele firm i instytucji pomoże wypełnić ten obowiązek za darmo.
Zamiast płacić ok. 20 – 50 zł za wypełnienie zeznania rocznego podatnicy mogą skorzystać z darmowej pomocy. Jak przyznaje Ernest Frankowski, doradca podatkowy w Deloitte, z roku na rok podatnicy mają coraz więcej możliwości w miarę bezstresowego wypełnienia zeznania. W tym roku, obok klasycznych narzędzi ułatwiających rozliczenie, takich jak programy do PIT, podatnicy mogą skorzystać z takich możliwości, jak usługi rozliczeniowe niektórych banków.
Pomoc w wypełnianiu PIT proponują nie tylko urzędnicy urzędów i izb skarbowych, ale również grupy ekspertów przy uczelniach czy parafiach.
Ostatnio darmową usługę wypełniania zeznania oferuje Alior Bank. Nie trzeba być klientem banku ani korzystać z żadnych jego usług. Jak wyjaśnia Dariusz Kozdra, rzecznik banku, wspólnie z biurem rachunkowym bank postanowił przeprowadzić akcję umożliwiającą darmowe rozliczenie PIT.
Aby skorzystać z możliwości darmowego rozliczenia PIT, nie trzeba nabyć żadnego produktu banku. Wystarczy odwiedzić jeden z oddziałów, zabierając ze sobą komplet dokumentów potrzebnych do rozliczenia i podpisać umowę ramową. Następnie pracownik banku wyśle zeskanowane i zaszyfrowane dokumenty e-mailem do klienta oraz do biura rachunkowego. W ciągu trzech dni biuro rozliczy podatnika i prześle pełną dokumentację na jego adres e-mail.
Oferta banku nie jest jednak do końca bezinteresowna. Jak wyjaśnia rzecznik, dzięki tej akcji bank chce poszerzyć grono klientów, zachęcając do skorzystania z oferowanych produktów.
Zdaniem Ernesta Frankowskiego w przypadku korzystania z „darmowych” ekspertów np. w bankach warto zapytać o numer doradcy podatkowego lub uprawnienia księgowego.
Stowarzyszenia i inne organizacje oferują bezpłatne programy do wypełniania zeznań. Również w tym przypadku podatnik nie zobowiązuje się do niczego w zamian, ale zostanie poproszony o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz stowarzyszenia.
Małgorzata Okrasa, ekspert z FPA Group, firmy outsourcingu księgowego, zwraca uwagę, że podatnicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z jednej z darmowych ofert, powinni mieć świadomość, że za prawidłowe rozliczenie odpowiada wyłącznie podatnik.
Ważne!
Od 20 do 200 zł muszą zapłacić podatnicy za wypełnienie zeznania w biurze rachunkowym lub u doradcy podatkowego