Każda osoba, która nie wie, jak podatkowo rozliczyć daną transakcję, może zadać pytanie ministrowi finansów. Minister ma na odpowiedź trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika.
Na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej można uzyskać interpretację przepisów podatkowych. To nic innego, jak wyjaśnienie, w jaki sposób dokonać rozliczenia podatkowego. Pytania można zadać w zakresie danej sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Interpretacje podatkowe – zarówno indywidualne, jak i ogólne – wydaje minister finansów.
Ministra można zapytać o każdą sprawę dotyczącą podatków. Może to być zarówno np. rozliczenie dotyczące podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług. Jeśli nie wiemy, jak zachować się w danej sytuacji, minister udzieli też odpowiedzi dotyczącej procedury.
Odpowiedzi na pytania podatników (interpretacje indywidualne) w imieniu ministra udzielają obecnie cztery izby skarbowe: w Bydgoszczy, w Katowicach, w Warszawie i w Poznaniu.
Warto wiedzieć, że minister finansów powinien dążyć do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak złożyć wniosek o interpretację.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się jak wypełnić wniosek ORD-IN.