Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w czwartek podczas Forum Bankowego 2011, że formuła tego podatku i jego rozmiar będą na tyle "sensowne i racjonalne", że będzie on wzmacniał bezpieczeństwo systemu bankowego.

"Środki z tego podatku, tzw. podatku bankowego, nie będą szły do budżetu państwa, tylko do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego" - zapewnił minister. Dodał, że będą one służyły ewentualnemu dokapitalizowaniu banków w sytuacji kryzysu.

Premier Donald Tusk pod koniec stycznia zapowiadał, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić podatek bankowy, to wpływy z niego będą skierowane do specjalnego funduszu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a nie do budżetu państwa. Jednocześnie premier zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, by podatek ten wszedł w życie jeszcze w 2011 r.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.