Od 1 lipca trzeba będzie naliczać podatek od lokat według nowych zasad. Oznacza to, że również dla lokat założonych przed 1 lipca po tym dniu będzie obowiązywała reguła zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku do pełnego grosza, w miejsce obowiązującego dziś zaokrąglenia do pełnego złotego.

– Obowiązek podatkowy przy lokatach jednodniowych powstaje każdego dnia. Zatem do 30 czerwca obliczamy podatek według dotychczasowych zasad, a 1 lipca według nowych. To logiczne – przekonuje w rozmowie z „DGP” wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Minister z dużą rezerwą odnosi się też do najnowszych zmian proponowanych przez resort gospodarki w tzw. drugiej ustawie deregulacyjnej. Szczególnie dotyczy to zwolnienia z PIT abonamentów medycznych. W rozmowie z „DGP” minister nie krył zaskoczenia taką propozycją.

– Należałoby zastanowić się nad zawężaniem katalogu ulg i zwolnień, a nie nad jego poszerzaniem. Rynek abonamentów medycznych się rozwija i nie potrzebuje dodatkowego pobudzenia w postaci preferencji podatkowych – tłumaczy Maciej Grabowski.

Z podobną rezerwą podchodzi także do innych podatkowych propozycji Ministerstwa Gospodarki, takich jak skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 30 dni. Ta zmiana kosztowałaby budżet dodatkowe 2 mld zł. Tymczasem już dziś ci podatnicy, którzy w terminie opłacają swoje faktury, zwrot VAT otrzymują po 25 dniach.