Fiskus bezprawnie żąda od pełnomocników odpisów z KRS

23.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.12.2010, 09:34

Organy podatkowe wymagają od pełnomocników, aby składali do akt sprawy odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w celu potwierdzenia, że osoba – zwłaszcza spółka udzielając pełnomocnictwa była do tego uprawniona. Według ekspertów żądania fiskusa są nadużywaniem uprawnień.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • apl. radcowski(2010-12-23 20:37) Zgłoś naruszenie 00

  Pełnomocnictwo jest skuteczne jeśli umocowana osoba przyjęła je. To czynność dwustronna.

  Odpowiedz
 • ToresLokoPodium(2010-12-23 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram przedmówcę. Bardzo trafne ostatnie pytanie. Dorzucę następne kwestie. A jaką pewność ma sędzia czy urzędnik, że dane pełnomocnictwo podpisał np. Preses Spółki? Powinni jeszcze żądać do tego wszystkiego uwierzytelnionej za zgodność kserokopii dowodu osobistego Mocodawcy :)
  Po drugie jeżeli udzielam komuś pełnomocnictwa, załóżmy znanemu polskiemu profesorowi i adwokatowi, który miałby mnie reprezentować w postępowaniu podatkowym, a on o takim pełnomocnictwie nie ma bladego pojęcia, to w takim razie organ kieruje wszystkie pisma na jego adres, i niejako ten profesor zmuszony jest do działania w moim imieniu. Można zadać w końcu pytanie: czy w taki sposób profesor stał się moim pełnomocnikiem czy też nie? :) Udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością jednostronną czy dwustronną? :)

  Odpowiedz
 • ff(2010-12-23 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie głupie wnioski.

  W procedurze sądowoadministracyjnej też nie ma przepisu który wprost zobowiązuje pełnomocnika osoby prawnej do przedstawiania odpisu z KRS. Mowa tylko o możliwości uwierzytelniania: "innych odkumentów wykazujących umocowanie" (art. 37 §1 Ppsa).

  Dlaczego więc tytuł nie brzmi "sądy administracyjne bezprawnie..." To, co w gazecie napisane trzeba nie przez 2 ale przez 4 dzielić.

  Skąd sam pełnomocnik ma pewność, czy został prawidłowo umocowany, nie czytając odpisu KRS, gdy np. reprezentuje spółke, w której jest 5 wiceprezesów ds. i są skomplikowane zasady zastępstwa. Trudno zrobić kopię?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane