VAT 2011: 5 miesięcy dowolnej ewidencji stawek w kasach fiskalnych

autor: Ewa Matyszewska06.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 06.12.2010, 14:13

Podatnicy przez pięć miesięcy 2011 roku będą mogli stosować dowolną metodę przyporządkowania nowych stawek VAT oznaczeniom literowym w kasach fiskalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • ff(2010-12-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł powinien być na pierwszej stronie i zawierać więcej treści. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to np. w połowie grudnia serwisant kasy doda grupę E=23%. Do końca roku sprzedawca wbija A-22%, a 1 stycznia bez żadnych kłopotów wciska inny klawisz i E-23%.

    Łatwiej jednak przerażać czytelników dramatycznymi artykułami, że "brak serwisantów sparaliżuje handel po 1 stycznia", itp, jak to w GP.

    Odpowiedz
  • Ryś(2010-12-06 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety niewiele to zmienia. Nadal litera A do 31 grudnia będzie 22%. Natomiast od 1 stycznia litera A będzie 23%. Jedyne ułatwienie będzie dla sklepów spożywczych gdzie towary będą przemieszczane ze stawki 7% w części do stawki 8%, a w części do 5%.

    Odpowiedz
  • GK(2010-12-06 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Do ff: nie jest tak źle - cyt.: "... oraz w okresie pięciu miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas Ministerstwo Finansów dopuściło zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym."

    Odpowiedz
  • sylwek(2010-12-06 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ta ustawa jestjuz podpisana przez prezydenta?
    Nie wspominam już o jej opublikowaniu?
    Piszemy o zmianach itp

    Odpowiedz
  • wizard(2010-12-06 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ważne dla wszystkich zainteresowanych !!! 1. Prosze przeczytać projekt ze zrozumieniem ! - ten kto pisał ten artykuł tego chyba niestety nie zrobił ... 2. Projekt nie został podpisany ( przynajmniej jeszcze w tej chwili nie ma o tym informacji ) 3. wchodzi w życie po podpisaniu !! ( a nie po opublikowaniu w Dz. U. ) tak jest w projekcie i uzasadnieniu . 4. pod literą A ma znależc sie stawka podstawowa ( czyli do 31.12 22 % , a od 01.01 23 % ) i nie ma żadnego "cudownego klawisza zmieniajęcego ten stan rzeczy , więc nie można przyporządkować 23 % po literkę E

    Odpowiedz
  • ff(2010-12-06 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł powinien być na pierwszej stronie i zawierać więcej treści. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to np. w połowie grudnia serwisant kasy doda grupę E=23%. Do końca roku sprzedawca wbija A-22%, a 1 stycznia bez żadnych kłopotów wciska inny klawisz i E-23%.

    Łatwiej jednak przerażać czytelników dramatycznymi artykułami, że "brak serwisantów sparaliżuje handel po 1 stycznia", itp, jak to w GP.

    Odpowiedz
  • Netaniachu(2010-12-06 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    A czy wie ktoś może gdzie będzie (poza artykułami wątpliwej jakości - takimi jak ten) oficjalna informacja na temat wejścia ustawy w życie?

    Odpowiedz
  • m(2010-12-06 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Przepis w projekcie wygląda nastepująco:
    „16) stosować przyporządkowanie do oznaczeń literowych stawek podatku zgodnych z
    zasadami określonymi w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c; ewentualne odstępstwa są dopuszczalne:
    a) w starszych typach kas, gdzie liczba przewidzianych w konstrukcji kasy grup
    podatkowych jest mniejsza niŜ wynika z tego przepisu,
    b) w okresie 5 miesięcy od dnia zmiany wysokości stawek podatkowych.”. Trzeba więc czytać go wprost tak, że przez pięć miesięcy można stawkę podstawową przyporządkować dowolnej literze. "ff" ma rację, a "wizard" nie.

    Odpowiedz
  • m(2010-12-06 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest ustawa a rozporządzenie Ministra Finansów.

    Odpowiedz
  • Ryś(2010-12-06 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Odsyłam do par. 5. Stawka podstawowa jest przypisana literze A. Do 31-12 stawka podstawowa wynosi 22%, natomiast od 01-01-2011 stawka podstawowa będzie wynosić 23%.

    Odpowiedz
  • Ryś(2010-12-06 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    mf.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/pp/roz._z_30.11.2010_kryteria_i_warun._tech.pdf

    Odpowiedz