Jeżeli zagraniczne dochody dziecka przekroczą limit ustawowy, rodzic traci ulgę prorodzinną bez względu na sposób rozliczeń.
Niezależnie od tego, w jakim kraju dziecko zarobkowało, uzyskany przez nie dochód wliczany jest do limitu 3089 zł, którego przekroczenie pozbawia rodzica ulgi prorodzinnej. Także dochód zwolniony z opodatkowania w Polsce w wyniku zastosowania metody wyłączenia z progresją wyłącza ulgę, jeżeli przekroczył dozwolony próg.
Mechanizm ten działa od 2009 r., kiedy to zmieniły się zasady obliczania limitu. Jednak wielu podatników, a nawet niektóre organy podatkowe, wciąż jest przekonanych, że zagraniczny dochód, zwolniony z podatku w Polsce nie wpływa na ulgę. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 września 2010 r. (nr IBPBII/1/415-604/10/ASz). Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „DGP” poinformowało, że jest to przypadek jednostkowy i nie widzi powodów do wydawania interpretacji ogólnej. Przypomniało również, że może zmienić nieprawidłową interpretację z urzędu.