Podatnik, który chce wydatki na abonament RTV zaliczyć do kosztów podatkowych, musi wykazać, że telewizor ma wpływ na osiągane przychody bądź ich zabezpieczenie.
Podatnik, który chce wydatki na abonament RTV zaliczyć do kosztów podatkowych, musi wykazać, że telewizor ma wpływ na osiągane przychody bądź ich zabezpieczenie.
Podatnik ma w swojej firmie trzy telewizory, za które opłaca abonament RTV.
– Czy koszty poniesione na abonament radiowo-telewizyjny firma może uznać za koszt podatkowy – pyta pan Andrzej z Włodawy.
Ze względu na fakt, że koszty ponoszone na abonament radiowy lub telewizyjny nie zostały wymienione w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty w ustawie o PIT, należy stosować ogólną zasadę, według której za koszty podatkowe należy uznać wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła.
– Chcąc zaliczyć abonament do kosztów, podatnik musi dokładnie wskazać, w jaki sposób wykorzystywane radio czy telewizor wpływają na osiągane przychody lub przedstawić widoczny cel, któremu urządzenia służą w ramach działalności – podpowiada Anna Fierek, konsultant w TPA Horwath.
Ekspert dodaje, że przypadek każdego podatnika należy analizować indywidualnie w świetle zaistniałego stanu faktycznego, rodzaju prowadzonej działalności oraz racjonalnego uzasadnienia przedstawionego przez przedsiębiorcę. Przykładowo, w interpretacji z 9 sierpnia 2006 r. dyrektora Izby Skarbowej w Gdyni (nr PD2/4111/415-0036/06) rozpatrzono przypadek przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na przygotowywaniu kampanii reklamowych w jego własnym mieszkaniu. Mimo że posiadany telewizor był niezbędny w wykonywanej pracy (monitoring przygotowanych kampanii w telewizji), organ podatkowy zakwestionował stanowisko podatnika, uznając, że opłacany abonament radiowo-telewizyjny nie będzie kosztem, ponieważ umieszczenie odbiornika w mieszkaniu przedsiębiorcy nie wyklucza korzystania z telewizora także w celach prywatnych.
Natomiast w sytuacji gdy abonament RTV zostanie poniesiony w związku z przystosowaniem lokalu pod wynajem i podwyższeniem jego standardu dla wynajmującego, wydatek ten będzie mógł zostać uznany za koszt podatkowy (interpretacja z 1 lipca 2009 r. nr ILPB1/415-461/09-2/IM).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama