Podatnik, który chce wyposażyć firmowe auto w system nawigacji, wysokość poniesionego wydatku zaliczy jednorazowo w koszty lub zamortyzuje.
Systemy nawigacyjne do samochodów stają się coraz bardziej popularne. Koszt urządzeń GPS jest coraz niższy, ale ceny profesjonalnych zestawów GPS dedykowanych do konkretnych modeli samochodów w dalszym ciągu kształtują się w granicach kilku tysięcy złotych.
Jak przypomina Adam Janiak, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych, z punktu widzenia ujęcia takiego wydatku w kosztach firmowych przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów. Taki wydatek nie został wymieniony w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, a GPS może służyć przedsiębiorcy w szybszym dojeździe do kontrahenta.
To od wartości początkowej oraz przewidywanego okresu użytkowania instalacji GPS zależeć będzie, w jaki sposób wydatek na jej zakup zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli wartość instalacji GPS w dniu jej przyjęcia do użytkowania jest równa lub niższa niż 3,5 tys. zł, to podatnik może nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a wydatki poniesione na jej nabycie zaliczyć do kosztów jednorazowo.
W przypadku gdy wartość początkowa instalacji GPS przekroczy kwotę 3,5 tys. zł i przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż 1 rok, to podatnik ma obowiązek ujęcia nabytej rzeczy w ewidencji środków trwałych (instalacja GPS jest samoistnym urządzeniem) i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Ważne!
Instalacja GPS jest urządzeniem sklasyfikowanym w grupie 4 klasyfikacji środków trwałych, dla których stosuje się stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 proc.