Przedsiębiorca, który wykorzystuje sprzęt i urządzenia tylko w sezonie, może szybciej dokonać rozliczenia w kosztach ich zakupu poprzez odpisy amortyzacyjne
W miesiącach letnich przedsiębiorca dostarczał lody do sklepów spożywczych w miejscowości turystycznej. Zakupił do tego celu specjalną chłodnię samochodową. Od października nie będzie jej już wykorzystywał.
– Czy mogę dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych, tak jakbym używał chłodni nie przez cały rok, ale tylko w okresie letnim – pyta pan Stanisław z Gdańska.
Zdaniem Grzegorza Proksy, konsultanta w zespole Tax Management & Accounting Services w biurze PricewaterhouseCoopers w Krakowie, jeżeli podatnik rozpoczął amortyzację środków trwałych z zamiarem używania ich przez cały rok, a w rzeczywistości użytkował je wyłącznie w sezonie letnim, to wtedy powinien zaniechać dokonywania kolejnych odpisów amortyzacyjnych w miesiącach następujących po zakończeniu sezonu.
– Wysokość miesięcznych odpisów amortyzacyjnych dokonanych w trakcie trwania sezonu odpowiadała bowiem 1/12 rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych.
Stąd brak jest podstaw do skorygowania odpisów wstecz poprzez zwiększenie ich wartości do wysokości odpowiadającej rocznej kwocie odpisów podzielonej przez liczbę miesięcy w sezonie – dodaje.
W kolejnym roku wartość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego może zostać podwyższona do wartości, która odpowiadać będzie rocznej kwocie odpisów podzielonej przez liczbę miesięcy w sezonie.
Przypomnieć trzeba, że zgodnie z przepisami podatkowymi, odpisów amortyzacji od środków trwałych używanych sezonowo dokonuje się jedynie w okresie, w którym środki te są rzeczywiście wykorzystywane. Podatnik ma do wyboru dwie metody amortyzacji.
Artur Truskolawski, doradca podatkowy w KPMG, dodaje, że wybór przez podatnika jednej z metod ma kluczowe znaczenie dla rozliczeń podatkowych. W zależności od wybranej opcji kwota odpisów amortyzacyjnych w danym roku będzie większa lub mniejsza. W tym przypadku przedsiębiorca po zakończeniu sezonu powinien zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych do momentu ponownego wykorzystania środków trwałych w przyszłym sezonie.
Artur Truskolawski zaznacza jednak, że w razie gdyby w minionym sezonie przedsiębiorca rozpoczął wykorzystywanie środka trwałego, a tym samym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przed pełnią sezonu, to można by uznać, że miniony sezon używania środka trwałego był dłuższy w porównaniu do kolejnych.
Do celów dowodowych podatnik powinien dysponować dokumentami, które będą wskazywały na faktyczny okres wykorzystywania środków trwałych oraz sezonowy charakter ich używania. W razie ich braku należałoby rozważyć skorygowanie rozliczeń podatkowych za miesiące sprzed rozpoczęcia pełni minionego sezonu.
Amortyzacja sprzętu używanego sezonowo
Podział rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo podział rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy