Kwestia opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu tzw. handlu elektronicznego, czyli dokonywanego za pośrednictwem internetu, jest nowym i zdecydowanie trudnym zagadnieniem międzynarodowego prawa podatkowego. Na co warto zwrócić uwagę?
Modelowa Konwencja OECD nie zawiera szczególnych postanowień dotyczących takiej szczególnej kategorii dochodów, która pojawiła się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii informatycznych, a szczególnie internetu. Generalnie kwestia handlu elektronicznego została zaadresowana w oficjalnym komentarzu do Modelowej Konwencji OECD – w części dotyczącej wykładni art. 5, poświęconego zagadnieniu tzw. zakładu (komentarz pkt 42.1 – 42.10).
Podstawowym pytaniem, na które należy odpowiedzieć w tym kontekście, jest to, czy wykorzystanie urządzenia informatycznego – serwera komputerowego, zlokalizowanego w danym państwie – w celu dokonania transakcji w handlu elektronicznym w tym państwie, skutkuje powstaniem zakładu, a więc możliwością opodatkowania zrealizowanego w ten sposób dochodu. Ogólnie komentarz stawia tezę, że należy wskazać wyraźną rozróżnicę pomiędzy stroną internetową a serwerem, w którym dana strona jest magazynowana i eksploatowana, gdyż przedsiębiorstwo, które eksploatuje serwer często nie będzie tym samym, które dokonuje transakcji handlowej za pomocą strony internetowej. Zazwyczaj bowiem przedsiębiorstwo handlowe lokuje swą stronę na serwerze profesjonalnego, niezależnego dostawcy usług internetowych (tzw. ISP – Internet Service Provider). W takich przypadkach nie można uznać, że przedsiębiorstwo handlowe posiada zakład w państwie, w którym zlokalizowany jest serwer. Inna sytuacja zachodzi natomiast, gdy przedsiębiorstwo handlowe posiada do dyspozycji własny lub dzierżawiony serwer komputerowy – wtedy bowiem istnieje przesłanka do powstania zakładu, a w konsekwencji opodatkowania dochodu generowanego za pomocą tego serwera. Podstawowym warunkiem uznania danego urządzenia informatycznego za zakład pozostaje nadal warunek jego trwałości.