Dzisiejsze posiedzenie rządu, które miało zatwierdzić podwyżkę VAT, było tylko formalnością.

Premierowi udało się przekonać zarówno mających wątpliwości polityków PO, jak i koalicjantów z PSL. Ci ostatni, choć krytycznie mówią o zmianach, to w momencie rozstrzygnięć w Sejmie poprą podwyżkę VAT.

Dziennikarze „DGP” przygotowali raport na temat konsekwencji działań rządu. Już sama podwyżka VAT o jeden punkt procentowy spowoduje wzrost cen żywności. Będzie on niewielki, np. litr mleka zdrożeje o niecałe 10 gr.

Podwyżka VAT może być kolejnym impulsem do wzrostu inflacji. A w takiej sytuacji RPP będzie bardziej skłonna do podwyżek stóp procentowych, co oznacza podrożenie kredytów.

Co więcej, wcale nie jest pewne, czy sama podwyżka VAT ulży państwowej kasie. Prof. Stanisław Gomułka twierdzi, że to raczej działanie na pokaz, które ma uspokoić rynki. Jego zdaniem ryzyko katastrofy w finansach publicznych ciągle wynosi aż 10 proc. – Dla mnie to nie do zaakceptowania – mówi ekonomista.

Politycy rządzącej koalicji zdają sobie sprawę z tych zagrożeń. Dlatego wielu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i PSL nie chce firmować proponowanych przez rząd zmian. Przeciwko podwyżce VAT najgłośniej protestowali koalicyjni ludowcy. Premier Donald Tusk postawił ich pod ścianą, przedstawiając Waldemarowi Pawlakowi listę alternatywnych propozycji, m.in. zmiany w rolniczych ubezpieczeniach. Pawlak uległ.

Ale to nie znaczy, że koalicjanci przestali krytykować pomysły Tuska. – Nie rozumiem, dlaczego w kampanii prezydenckiej Bronisław Komorowski składał obietnice wyborcze, których realizacja wyceniana jest na 35 mld zł, skoro dwa tygodnie później okazuje się, że bez podwyżki podatków rozleci się budżet państwa – komentuje poseł PSL Janusz Piechociński.

Posłowie PO są nie mniej krytyczni, ale liczą, że na podwyżce VAT się skończy i nie będą musieli firmować kolejnych niepopularnych pomysłów budżetowych.

O głosy nieprzekonanych parlamentarzystów dziś po południu zabiegali premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. W trakcie spotkań z władzami wszystkich klubów parlamentarnych zaprezentowali szacunki Ministerstwa Finansów, wedle których podwyżka VAT przyniesie budżetowi w przyszłym roku 5,5 mld zł, a rok później – 9 mld zł.

Rząd zakłada, że dzięki temu deficyt budżetowy, który w 2011 roku ma wynieść 45 mld zł, w dwa lata spadnie o 15 mld zł.