Kontrola podatkowa czy skarbowa nadal wzbudza wśród przedsiębiorców wiele emocji, niezależnie od tego jak dobrze oceniają oni poziom swojego przygotowania merytorycznego oraz zaimplementowanych zasad w rozliczeniach podatkowych.

W praktyce – jak podkreśla Tomasz Pałka, menedżer w Deloitte, biuro w Krakowie – podatnicy po pierwsze mają do czynienia z różnym merytorycznie zakresem przeprowadzanych kontroli, jak również spotykają się z różnym ich nasileniem.

Najmniej inwazyjną i kłopotliwą formą kontroli jest tzw. kontrola krzyżowa, która skupia się na weryfikacji, czy dane transakcje zostały prawidłowo zaklasyfikowane dla celów podatkowych przez obie strony transakcji. Ponadto przeprowadzane są również: ogólne kontrole podatkowe, kontrole dokonywane w następstwie złożenia wniosku o zwrot podatku, rutynowe kontrole w zakresie konkretnego podatku (np. VAT, CIT, PIT), a także dotyczące danego obowiązku podatkowego lub dokumentacji cen transferowych.

– Jak wynika z uzyskiwanych odpowiedzi od naszych respondentów, wielu z nich gości u siebie kontrolujących znacznie częściej, niż mogłoby się to wydawać – stwierdza Tomasz Pałka.

Ekspert dodaje, że istnieją określone obszary opodatkowania, które są znacząco mniej popularne od innych – pytanie zatem, czy w tych obszarach można się spodziewać nasilonych kontroli podatkowych w najbliższej przyszłości? Czy istnieją kryteria wyboru podatników, których działalność będzie powodowała większe zainteresowanie ze strony władz podatkowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, dokonując szczegółowej analizy wszystkich ankiet otrzymanych od przedsiębiorców, którzy zgodzili się uczestniczyć w ogólnopolskim badaniu zorganizowanym przez „DGP” i Deloitte.

Badanie polskiego systemu podatkowego

Chcąc aktywnie brać udział w dyskusji na temat poprawy polskiego systemu podatkowego, Deloitte razem z „Dziennikiem Gazetą Prawną” postanowili zbadać opinie polskich przedsiębiorców na ten temat. Ankieta stworzona na potrzeby tego badania dotyka najistotniejszych kwestii związanych z rozliczeniami podatkowymi w Polsce. Na bieżąco będziemy na łamach „DGP” informować o danych zebranych w ankietach. Zachęcamy do udziału w badaniu.

Szczegóły na stronie www.deloitte.com/pl/ polskisystempodatkowy.