Podatnik, który otrzyma interpretację podatkową w swojej sprawie, może się do niej zastosować, ale nie musi. Jeśli to zrobi, organ podatkowy będzie związany stanowiskiem przedstawionym w interpretacji.

Czy wniosek można złożyć w każdej sprawie

Podatnik nie wie, jaki podatek ma zapłacić od otrzymanego spadku. Czy w każdej sprawie – również związanej z rozliczeniem spadku – można wystąpić do ministra finansów o wydanie interpretacji podatkowej?

Czy jest określony wzór wniosku o interpretację

Podatnik chce złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Czy jest specjalny wzór takiego wniosku?

Czy orzecznictwo wpływa na interpretacje

Podatniczka nie wie, jak rozliczyć opłacane swoim pracownikom abonamenty medyczne. Ostatnia uchwała NSA w tym zakresie nakazuje opodatkowywanie tego typu świadczeń. Czy w interpretacjach podatkowych minister finansów bierze pod uwagę orzecznictwo sądowe?

Czy wniosek może dotyczyć przyszłości

Pod koniec 2010 roku podatnik zamierza wyjechać do pracy w Niemczech, gdzie będzie pracował dla firmy angielskiej. Nie wie, jakich obowiązków podatkowych będzie musiał dopełnić w Polsce i chce zapytać o to ministra finansów. Czy może?

Czy za wniosek trzeba zapłacić 40 zł

Podatniczka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Czy trzeba go jakoś opłacić?

Czy minister finansów ma termin na odpowiedź

Dwa miesiące temu podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. Czy minister ma czas na jej udzielenie?

Czy interpretacja może szkodzić podatnikowi

Podatnik zastosował się do interpretacji, która następnie została zmieniona. Czy ta sytuacja może zaszkodzić podatnikowi?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uzyskać ochronę z interpretacji podatkowej.