Czy przychód z najmu pomniejszyć o koszty

Podatnik chce wynajmować pokoje w swoim domu w okresie wakacji. Chciałby opłacać podatek w formie ryczałtu od tych przychodów. Czy będzie mógł uwzględnić koszty uzyskania przychodów?

Czy odliczać wydatki poniesione przy najmie

Podatnik od początku maja wynajmuje pokoje w Zakopanem. Rozlicza się na zasadach ogólnych. Czy w rozliczeniach podatkowych może uwzględniać jakieś koszty?

Czy od wynajmu auta płacić PIT

Od dwóch lat podatnik wynajmuje turystom mieszkanie. W tym roku postanowił rozszerzyć swoją ofertę o wynajem dwóch samochodów osobowych. Czy od przychodów uzyskanych z najmu aut też trzeba płacić podatek?

Czy wynajmujący może wybrać opodatkowanie

Od lipca do września podatniczka zamierza wynajmować pokoje turystom w Trójmieście. Dochody z tego tytułu będzie osiągać po raz pierwszy. Czy sama może wybrać sposób rozliczeń podatkowych?

Czy przy agroturystyce jest podatek dochodowy

Podatniczka prowadzi na Mazurach gospodarstwo agroturystyczne. Od tegorocznych wakacji zamierza przyjmować w swoim gospodarstwie gości. Będzie wynajmować im pokoje. Czy przy najmie w gospodarstwie agroturystycznym trzeba płacić podatek dochodowy?

Czy liczba pokoi decyduje o opodatkowaniu

Podatnik, prowadząc gospodarstwo rolne na terenie wiejskim, po ukończeniu prac budowlanych w nowym budynku mieszkalnym zamierza świadczyć usługi wynajmu ośmiu lub dziewięciu pokoi. Czy dla skorzystania ze zwolnienia PIT ważna jest liczba wynajmowanych pokoi?

Czy kwota z umowy ma wpływ na podatek

Podatnik chce wynająć mieszkanie w Ustce na trzy miesiące. Od przychodów z najmu płaci ryczałt. Najemca zobowiązuje się płacić czynsz najmu w wysokości 750 zł miesięcznie oraz opłaty za media (energię elektryczną, wodę i gaz) w wysokości 550 zł miesięcznie. Czy przy określaniu podstawy opodatkowania ważna będzie kwota z umowy?

W pełnej wersji artykułu poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób opodatkować wakacyjny wynajem pokoi.