Potwierdza to utrzymujący się od kilku lat stały odsetek osób, które dokonały rozliczeń podatkowych jako osoby fizyczne. Jednocześnie może to oznaczać, że w związku z kryzysem finansowym dopływ nowych podatników PIT został w ciągu ostatnich lat wstrzymany.

Coraz więcej osób samodzielnie wypełnia PIT. Co wpływa, że osoby fizyczne decydują się rozliczać podatek?

Jest to spowodowane większą wiedzą o sposobie rozliczeń, dostępem do poradników w prasie czy internecie, jak również możliwością korzystania z narzędzi informatycznych ułatwiających przygotowanie zeznań. Narzędzia takie, to zarówno komercyjne programy komputerowe, tak popularne w okresie przygotowywania rozliczeń PIT, jak i możliwość składania zeznań przez internet (e-deklaracje). W rozliczeniach za rok 2009, kiedy po raz pierwszy możliwe było złożenie właściwie każdego zeznania w ten sposób, z tej formy uregulowania swoich spraw z fiskusem skorzystało ponad 350 tys. podatników.

Wzrost liczby podatników, którzy sami przygotowują swoje rozliczenia, wiąże się jednocześnie ze spadkiem liczy respondentów, którzy skorzystali z profesjonalnej pomocy specjalistów (doradców lub księgowych) w tym procesie. Jedynie co szósty podatnik w ten sposób wypełnił swoje obowiązki związane z rozliczeniami dochodów osobistych za rok 2009.

Wyniki badania wskazują również, że nie zwiększa się liczba podatników, których w rozliczeniach dochodów osobistych wyręcza zakład pracy.

To prawda. Ten odsetek może się zasadniczo zwiększyć w kolejnych latach, jeżeli propozycje automatycznego rozliczenia przez pracodawcę wszystkich podatników pracujących na jednym etacie wejdą w życie.