Podatnik, który sprzedaje działkę po upływie pięciu lat od jej nabycia, nie zapłaci PIT od takiej transakcji.
Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła, jak należy rozliczyć podatkowo sprzedaż nieruchomości. W analizowanym przypadku, 15 grudnia 1993 r. zmarł ojciec podatnika, 12 października 2001 r. matka. 17 stycznia 2003 r. na podstawie aktu notarialnego podatnik nabył w spadku po rodzicach udział 1/3 w nieruchomości gruntowej. 20 czerwca 2007 r. aktem notarialnym została zniesiona współwłasność, w wyniku której podatnik stał się właścicielem całego gruntu. Teraz podatnik chce sprzedać nieruchomość.
Według warszawskiej izby, w przypadku gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.
Jeżeli zniesienie współwłasności nie spowoduje powiększenia udziału w nabytej nieruchomości, to dla celów PIT zniesienie współwłasności nieruchomości nie stanowi daty nabycia. W przypadku podatnika nabycie nieruchomości nastąpiło z dniem śmierci rodziców (spadkodawców).
Przychód ze sprzedaży nieruchomości gruntowej nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. A zatem sprzedaż gruntu w 2010 r. nie powoduje powstania przychodu.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2010 r. (nr IPPB1/415-295/10-4/RS).