Wprowadzenie bezgotówkowego przekazania VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej przyspieszy mechanizm zwrotu podatku.
Pod obrady rządu trafi w najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. dokonywanie zwrotu podatku podróżnym nie tylko w gotówce, lecz również na rachunek bankowy, poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 15183).
Usługa dla klientów zagranicznych, tzw. Tax Free Shopping, umożliwia osobom spoza UE ubieganie się o zwrot VAT za dokonane w Polsce zakupy. Niestety procedura jest uciążliwa. Zwrot przysługuje tylko w gotówce i można go otrzymać bezpośrednio od sprzedawcy lub przez firmę pośredniczącą w punktach zwrotu VAT. W Polsce działa tylko jeden operator zwrotu i nie każdy sklep z jego usług korzysta. Żeby odzyskać VAT od sprzedawcy, trzeba wrócić do Polski i ponownie udać się do sklepu.
Ministerstwo Finansów stwierdziło, że według stanu na 31 grudnia 2009 r. spośród 4747 sprzedawców uczestniczących w systemie zwrotu aż 3792 samodzielnie dokonuje zwrotu podatku podróżnym. W Sejmie jest już projekt zakładający znaczne uproszczenia w systemie tax free, którego autorem jest komisja Przyjazne Państwo. W projekcie oprócz ułatwień dla podróżnych, tj. możliwości otrzymania zwrotu na rachunek bankowy, przewidziano istotne zmiany dla sprzedawców i operatorów zwrotu, m.in. likwidacja konieczności uzyskiwania corocznych zaświadczeń do prowadzenia działalności.