Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2009 rok. Wynika z nich, że w ubiegłym roku ponad 19 tys. więcej osób wybrało tę formę rozliczeń z fiskusem. W sumie było 732 760 podatników ryczałtu. Liczba przedsiębiorców opłacających ryczałt z działalności gospodarczej zmalała o ponad 5 tys. Natomiast liczba podatników, którzy opłacali ryczałt z umów najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, wzrosła o ponad 24 tys. w porównaniu z 2008 rokiem.

Te dane nie są niczym zaskakującym. Od kilku lat w ryczałcie występuje stała tendencja: podatników płacących ryczałt od najmu przybywa. Z kolei przedsiębiorców ubywa. Wyjątkiem było rozliczenie za 2008 rok, gdy przedsiębiorców opłacających ryczałt również przybyło.

Popularność najmu

Liczba podatników uzyskujących przychody wyłącznie z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze z roku na rok jest większa.

Opłacalność opodatkowania ryczałtem zależy przede wszystkim od wielkości osiąganych przychodów. W ubiegłym roku przy ryczałcie z najmu obowiązywały dwie stawki podatkowe: 8,5 proc. i 20 proc. Korzystna, 8,5-proc. stawka ryczałtu dotyczyła wyłącznie przychodów nieprzekraczających 4 tys. euro – nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana była stawką 20-proc. W konsekwencji podatnicy, których roczne przychody z najmu nie przekraczały 4 tys. euro (limit na 2009 rok to 13 510 zł), chętnie wybierali opodatkowanie ryczałtem.

Potwierdzają to również liczby. Podatników, którzy opłacali ryczałt z najmu według 8,5-proc. stawki, było 190 586, a według stawki 20-proc. – 53 499. Stawki ryczałtu z najmu to jedna zachęta. Drugą jest prostota rozliczeń. Jej minusem jest jedynie brak możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, wzrost liczby podatników opłacających ryczałt z najmu może świadczyć o tym, że z roku na rok przybywa osób, których dodatkowym źródłem przychodu jest właśnie najem. Inwestycje w nieruchomości zaczynają się więc zwracać.

W rozliczeniu za 2010 rok podatników rozliczających przychody z najmu ryczałtem może być znacznie więcej. Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje jedna, 8,5-proc. stawka ryczałtu dla opodatkowania przychodów z najmu. Nie ma już stawki 20-proc.