Urząd skarbowy, do którego wpływa deklaracja podatnika, sprawdza zarówno poprawność deklaracji, jak i jej korekty. Jeśli w poprawionym zeznaniu pojawiają się błędy, konieczne będzie złożenie kolejnej korekty.

Czy każda korekta wymaga uzasadnienia

Podatniczka składa drugą korektę PIT za 2009 rok. W pierwszej uzupełniła zeznanie o brakujący podpis. W drugiej chce skorzystać z ulgi internetowej, o której zapomniała. Czy do każdej korekty musi dołączyć uzasadnienie?

Czy są terminy załatwiania spraw

Urząd skarbowy prowadzi wobec podatniczka czynności zmierzające do ustalenia, czy podatnik zgodnie z przepisami odliczył od dochodu 10 tys. zł darowizny przekazanej na cele kultu religijnego. Czy przepisy podatkowe określają terminy, w których taka sprawa powinna być zakończona?

Czy urząd może wezwać podatnika

Urzędnik skarbowy ma wątpliwości, czy małżonkowie prawidłowo skorzystali z ulgi internetowej. Odliczyli oni od dochodu 1520 zł. Czy może wezwać podatników do złożenia wyjaśnień?

Czy ulgę można ująć w korekcie

Podatnik zapomniał w rocznym PIT ująć ulgę rehabilitacyjną. Od dochodu może odliczyć wydatki na kroplówki, za które w 2009 roku zapłacił 4,2 tys. zł. Czy to odliczenie może uwzględnić w korekcie PIT?

Czy sprawdzenie PIT pozbawi ulg

Urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających poprosił podatnika, aby ten udowodnił prawo do ulgi rehabilitacyjnej. Czy fiskus może zakwestionować dokonane odliczenie od dochodu?

Czy korekta wiąże się z podatkiem

Podatnik chce złożyć korektę zeznania składanego w 2009 roku za 2008 rok. Czy prawo do poprawienia deklaracji wiąże się z ważnością zobowiązania podatkowego?

Czy podatnik może powołać pełnomocnika

Podatnik ze względu na zły stan zdrowia wyznaczył swoją żonę jako pełnomocnika do spraw podatkowych. Teraz urząd skarbowy wszczął wobec niego postępowanie podatkowe dotyczące deklaracji za 2007 i 2008 rok w zakresie wykorzystanych ulg: internetowej i rehabilitacyjnej. Czy podatnik może powołać pełnomocnika – swoją żonę – który będzie go zastępował w tym postępowaniu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak fiskus sprawdzi korektę PIT.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.