Podatnik, który odziedziczył prawo do odzyskania długu, musi zapłacić podatek od spadków i darowizn.
W 2009 roku podatniczka otrzymała w spadku po rodzicach wierzytelność (prawo do odzyskania długu) od firmy, z którą współpracował jej ojciec. Podatniczka nie wie, czy musi zapłacić podatek od spadku.
Anna Pikulska, starszy konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe, wyjaśnia, że, co do zasady, nabycie wierzytelności (prawa majątkowego) względem podmiotu trzeciego po rodzicu w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podlega sam fakt nabycia wierzytelności w drodze dziedziczenia – obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy i powstaje z chwilą przyjęcia spadku – nie ma więc znaczenia, kiedy ostatecznie wierzytelność zostanie wyegzekwowana (zapłacona) przez dłużnika. Podatnikami podatku od spadków i darowizn są osoby fizyczne, które nabyły własność rzeczy i praw majątkowych w okolicznościach wskazanych przez ustawę i na tych osobach ciąży obowiązek podatkowy. W przypadku dziedziczenia praw majątkowych po rodzicach istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, które zostało wprowadzone 1 stycznia 2007 r.
– Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności praw w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku – podpowiada Anna Pikulska.



Trzeba pamiętać, że od podatku spadkowego zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł (dotyczy to osób zaliczonych do tzw. I grupy podatkowej).
Ekspert dodaje, że skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe jedynie wówczas, gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła po 31 grudnia 2006 r., czyli od dnia nowelizacji przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wielokrotnie potwierdzały sądy administracyjne (np. NSA w wyroku z 26 sierpnia 2009 r., sygn. akt II FSK 703/08). Termin sześciomiesięczny ma charakter terminu materialnego, co oznacza, że nie jest możliwe jego przywrócenie – przekroczenie terminu wiąże się z utratą prawa do zwolnienia i koniecznością zapłaty podatku.
Ważne
Zwolnienie z podatku spadkowego obowiązuje, gdy nabycie spadku podatnik zgłosi na formularzu SD-Z2 w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku