Tylko tydzień został na rozliczenie deklaracji podatkowej za 2009 r. Formularz trzeba złożyć do końca kwietnia.

Rzecznik Prasowy Izby Skarbowej w Warszawie Mirosław Kucharczyk powiedział, że w związku ze zbliżającym się upływem terminu na złożenie zeznania podatkowego, liczba osób składających deklaracje rośnie z dnia na dzień.

"Dzieje się tak co roku w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego. Z ostatnich danych wynika, że w województwie mazowieckim PIT złożyło blisko 80 proc. podatników" - powiedział. Poinformował, że najwięcej problemów sprawia podatnikom prawidłowe rozliczenie ulg, zwłaszcza rehabilitacyjnej, internetowej czy z tytułu wychowywania dzieci.

W tegorocznym rozliczeniu po raz pierwszy należy zastosować dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc., które zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) zapłacimy od dochodów, które nie przekroczyły 85 528 tys. zł. Jeżeli dochody były wyższe od tej kwoty, to podatek wyniesie 14 tys. 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 tys. zł.

Zakres ulg obowiązujących w tym roku nie zmienił się

Zakres ulg obowiązujących w tym roku nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzeba pamiętać, że w przypadku rozliczenia ulgi na dzieci należy jednak przyjąć rozliczenie miesięczne, a nie roczne. Odliczeniu od podatku podlega kwota 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko.

Marek Kolibski doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy zwrócił uwagę, że w przypadku ulgi na internet od dochodu można odpisać maksymalnie 760 zł. "Wydatki powinny być udokumentowane fakturami, które zostały zapłacone w 2009 r. Wydatków na fakturę za grudzień 2009 r., zapłaconą w styczniu 2010 r. nie można wliczyć do ulgi" - poinformował.

Kolibski wskazał, że w przypadku ulgi związanej z darowiznami na organizacje pożytku publicznego, odliczenie od dochodu nie może przekroczyć 6 proc. dochodu osiągniętego w 2009 r., a darowizna musi zostać przekazana na rachunek bankowy.

"Podobne zasady dotyczą ulgi związanej z darowiznami na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, ale w tym przypadku ulga nie jest limitowana" - zwrócił uwagę doradca podatkowy. Dodał, że w tym roku można kontynuować ulgi związane z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej i ulgę odsetkową.

PIT należy złożyć do 30 kwietnia. Jest to także ostatnia data na zapłacenie podatku. Zgodnie z przepisami podatnicy, którzy wykażą nadpłatę podatku, powinni otrzymać pieniądze w ciągu trzech miesięcy od rozliczenia.