W sobotę urzędy skarbowe w całej Polsce będą otwarte w godz. od 9 do 13. Podatnicy mogą w tym dniu złożyć PIT za 2009 rok. A przy okazji poznać pracę urzędu.
Akcja dni otwartych w urzędach skarbowych organizowana jest już po raz czwarty. Administracja podatkowa chce w ten sposób ułatwić składanie zeznań podatkowych. Urzędnicy zaoferują swoją pomoc w rozwiązywaniu problemów z tym związanych. Będzie można sprawdzić, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym, złożyć swoje zeznanie.
Mając na uwadze doświadczenia z poprzednich lat, również w tym roku urzędnicy przygotują dodatkowe punkty informacyjne i bezpośredniej obsługi podatnika, uruchomione będą konsultacje telefoniczne, a także stanowiska wprowadzania zeznań. Chodzi o to, aby bezpośrednio po złożeniu, w obecności podatnika, zeznanie można było wprowadzić do systemu informatycznego. Wiele urzędów przygotowało również broszury informacyjne, prezentacje multimedialne i szkolenia dla podatników. W innych organizowane są atrakcje i konkursy dla dzieci, po to by ich rodzice mogli w spokoju zająć się swoim rozliczeniem.
Akcja fiskusa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony podatników. Urzędy skarbowe podczas dni otwartych odwiedza średnio 100 tys. osób.
200 tys. osób wypełniło e-deklarację
OPINIA
Wiesława Drożdż
Ostatnie dni na dokonanie rozliczenia rocznego owocują wzmożonym ruchem zarówno w urzędach skarbowych, jak i na łączach internetowych. Dla zwolenników tradycyjnej formy rozliczania się z fiskusem, tzn. na papierowym formularzu urzędy skarbowe będą czynne w sobotę.
Obserwujemy również wzrost zainteresowania składaniem zeznań przez internet. W ten łatwy i bezkosztowy sposób rozliczania z fiskusem zdecydowało się w tym roku blisko 200 tys. osób. To ponad 100 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Zalety e-deklaracji docenili mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. Najchętniej z tej możliwości korzystają mężczyźni w przedziale wiekowym 21 – 30 lat. Co ciekawe, ten sposób wybierali również podatnicy w wieku ponad 90 lat. W tej grupie wiekowej zdecydowanie przeważały kobiety.