Podatnicy, którzy w ubiegły roku sprzedali mieszkanie lub dom kupione po 31 grudnia 2008 r., muszą złożyć w urzędzie skarbowym PIT-39. Trzeba w nim wykazać m.in. przychód ze zbycia nieruchomości oraz wykorzystaną ulgę mieszkaniową.

Czy prawo do ulgi wykazać w zeznaniu rocznym

Podatnik, który sprzedał w ubiegłym roku dom, pieniądze z tej transakcji przeznaczył na kupno dwóch mieszkań. Jednego dla siebie, drugiego dla syna. Tym samym chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Czy ulgę taką trzeba wykazać w PIT-39?

Czy PIT-39 jest składany po raz pierwszy

W grudniu 2009 r. podatniczka sprzedała mieszkanie, które kupiła w lutym 2009 r. Czy musi tę transakcję wykazać w nowym formularzu PIT-39?

Czy urząd skarbowy może oszacować przychód

Przy sprzedaży domu kupujący i sprzedający umówili się na określoną cenę, przy czym pod uwagę nie wzięli stawek obowiązujących na wolnym rynku. Czy organ podatkowy będzie mógł oszacować przychód z takiej transakcji?

Czy w PIT-39 wykazać przychód z transakcji

Podatnik w 2009 roku sprzedał dwa mieszkania. Teraz zamierza wypełnić PIT-39. Czy musi w nim wykazać przychód uzyskany z tych transakcji?

Czy w zeznaniu wykazać koszty uzyskania

W ubiegłym roku podatniczka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Wyremontowała je. Niestety, sytuacja zmusiła ją do sprzedaży tej nieruchomości. Czy określając dochód, podatniczka może pomniejszyć przychód o koszty uzyskania przychodu poniesione na sprzedaną nieruchomość?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uniknąć pułapek w PIT-39.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.