Zimowe żniwa

Po prawie miesiącu od zintensyfikowania kontroli skarbowych można mówić o pierwszych żniwach fiskusa. Na terenie działania UKS w Kielcach w ciągu dwóch tygodni przeprowadzono 40 kontroli.

– W wyniku przeprowadzonych czynności inspektorzy nałożyli 26 mandatów karnych na łączną kwotę 12,2 tys. zł. Minimalny mandat opiewał na 150 zł, maksymalny na 1750 zł – wylicza Jolanta Strojna.

W ciągu ostatnich 10 dni inspektorzy UKS w Szczecinie nałożyli 50 mandatów na łączną kwotę ponad 21 tys. zł. UKS we Wrocławiu nałożył łącznie 460 mandatów na kwotę 80 102 zł, UKS w Łodzi w styczniu ukarał 122 osoby na kwotę 25 720 zł, UKS z Katowic wystawił 90 mandatów na 20 430 zł, a UKS z Krakowa – 199 mandatów na kwotę 47 290 zł.

Czynności bieżące

W niektórych regionach kraju ferie zimowe nie są okresem, który wymagałby zwiększenia liczby przeprowadzanych kontroli. Przykładem może być Wielkopolska. Grażyna Perek z UKS w Poznaniu wyjaśnia, że Wielkopolska nie należy do regionów turystycznych, które można zaliczyć do szczególnie atrakcyjnych w okresie zimowym. Zdecydowanie przegrywa w tym czasie z górami. Dlatego okres ferii nie powoduje na tym terenie wzmożonego napływu turystów i związanego z tym uruchomienia dodatkowych punktów sprzedaży towarów i usług.

Podobnych argumentów używa Mirosława Torenc z UKS w Olsztynie. Z jej informacji wynika, że ze względu na położenie geograficzne wzmożone działania prowadzone są przede wszystkim latem, kiedy na Warmię i Mazury przyjeżdżają turyści i w miejscowościach wypoczynkowych wzrasta liczba sezonowych sprzedawców.

Podobnie jest w woj. łódzkim. Mariola Grabowska z UKS w Łodzi podkreśla, że urzędnicy na bieżąco i systematycznie prowadzą działania polegające na sprawdzaniu, jak podatnicy zobowiązani do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych wypełniają swoje obowiązki.