Od początku ferii prowadzone są wzmożone kontrole skarbowe przedsiębiorców. Są już pierwsze efekty tych działań w postaci kilkuset wystawionych mandatów. Najczęstsze błędy to brak ewidencji wszystkich transakcji i niewydawanie paragonów.
Od trzech tygodni trwa sprawdzanie przez inspektorów kontroli skarbowej podatników działających sezonowo. Kontrole przeprowadzane są głównie w miejscowościach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów podczas ferii zimowych. Urzędnicy mają sporo pracy. Wystawili już kilkaset mandatów na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Główne przewinienia podatników dotyczą nieewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej i niewydawania paragonów. Choć są też bardziej pomysłowi przedsiębiorcy, np. stosujący w swojej działalności atrapy urządzeń fiskalnych. To wnioski sondy DGP przeprowadzonej w urzędach kontroli skarbowej (UKS).

Zakres kontroli

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało wzmożone kontrole podatników prowadzących działalność sezonową w kurortach zimowych. Okazuje się, że nie było to tylko straszenie podatników. Jolanta Strojna z UKS w Kielcach podaje, że kontrolerzy sprawdzają m.in. prowadzenie działalności zgodnie z przepisami, posiadanie kasy fiskalnej oraz dokonywanie na niej ewidencji, wydawanie paragonów stwierdzających sprzedaż.
Andrzej Bartyska z UKS w Gdańsku dodaje, że obok rutynowych kontroli w przedsiębiorstwach handlowych i gastronomicznych urzędnicy planują również podjęcie zakrojonej na szeroką skalę akcji sprawdzania pomorskich stacji paliw.
– Z docierających do urzędu sygnałów wynika, że zwiększone nasilenie zakupów paliwa związane z przyjazdem na Wybrzeże turystów stanowi dla prowadzących stacje paliw pokusę uchylania się od obowiązku ewidencji sprzedaży – stwierdza Andrzej Bartyska.
Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy mówi, że wzmożonymi czynnościami obserwacyjnymi objęto miejsca zimowego wypoczynku – lodowiska z wypożyczalniami sprzętu sportowego, lokalne stoki narciarskie i saneczkowe.
Janusz Kozłowski z UKS we Wrocławiu do tej listy dorzuca sklepy, kioski, stragany, punkty gastronomiczne, m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, przewozy osób taksówkami, busami.
Z kolei Bogusław Jóźwik z UKS Szczecin zwraca uwagę, jak wyglądają kontrole. Z jego informacji wynika, że w skład każdej grupy prowadzącej i zabezpieczającej postępowanie mandatowe, oprócz inspektorów i pracowników UKS (w tym wywiadu skarbowego), wchodzili nieumundurowani i umundurowani funkcjonariusze Policji, zabezpieczający działania na zewnątrz kontrolowanych lokali.Zimowe żniwa

Po prawie miesiącu od zintensyfikowania kontroli skarbowych można mówić o pierwszych żniwach fiskusa. Na terenie działania UKS w Kielcach w ciągu dwóch tygodni przeprowadzono 40 kontroli.
– W wyniku przeprowadzonych czynności inspektorzy nałożyli 26 mandatów karnych na łączną kwotę 12,2 tys. zł. Minimalny mandat opiewał na 150 zł, maksymalny na 1750 zł – wylicza Jolanta Strojna.
W ciągu ostatnich 10 dni inspektorzy UKS w Szczecinie nałożyli 50 mandatów na łączną kwotę ponad 21 tys. zł. UKS we Wrocławiu nałożył łącznie 460 mandatów na kwotę 80 102 zł, UKS w Łodzi w styczniu ukarał 122 osoby na kwotę 25 720 zł, UKS z Katowic wystawił 90 mandatów na 20 430 zł, a UKS z Krakowa – 199 mandatów na kwotę 47 290 zł.

Czynności bieżące

W niektórych regionach kraju ferie zimowe nie są okresem, który wymagałby zwiększenia liczby przeprowadzanych kontroli. Przykładem może być Wielkopolska. Grażyna Perek z UKS w Poznaniu wyjaśnia, że Wielkopolska nie należy do regionów turystycznych, które można zaliczyć do szczególnie atrakcyjnych w okresie zimowym. Zdecydowanie przegrywa w tym czasie z górami. Dlatego okres ferii nie powoduje na tym terenie wzmożonego napływu turystów i związanego z tym uruchomienia dodatkowych punktów sprzedaży towarów i usług.
Podobnych argumentów używa Mirosława Torenc z UKS w Olsztynie. Z jej informacji wynika, że ze względu na położenie geograficzne wzmożone działania prowadzone są przede wszystkim latem, kiedy na Warmię i Mazury przyjeżdżają turyści i w miejscowościach wypoczynkowych wzrasta liczba sezonowych sprzedawców.
Podobnie jest w woj. łódzkim. Mariola Grabowska z UKS w Łodzi podkreśla, że urzędnicy na bieżąco i systematycznie prowadzą działania polegające na sprawdzaniu, jak podatnicy zobowiązani do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych wypełniają swoje obowiązki.Pomysłowy podatnik

Urzędnicy skarbowi w rozmowie z nami wskazywali, że podatnicy stale popełniają te same błędy. Najwięcej nadużyć wykrywanych jest w związku ze stosowaniem kas fiskalnych.
Anna Baran z UKS w Zielonej Górze wyjaśnia, że najczęściej ujawnianym wykroczeniem jest prowadzenie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, co prowadzi do ukrywania przychodów ze sprzedaży i zaniżania podatku.
– Upór niektórych podatników w łamaniu prawa jest tak duży, że na jednym z targowisk w 2009 roku wręczono sprzedawcy trzy mandaty, a w styczniu 2010 r. czwarty za brak nadzoru nad prawidłowością prowadzenia sprzedaży – opisuje Anna Baran.
Andrzej Bartyska podaje bardziej spektakularny przykład. Pokusa zapłaty mniejszego podatku jest dla niektórych podatników silniejsza niż groźba dotkliwej kary za korzystanie z nielegalnego urządzenia.
– Przykładem jest przedsiębiorca, który postarał się o urządzenie imitujące swoim wyglądem prawdziwą kasę fiskalną. Wygląd atrapy, sposób, w jaki drukowała paragony wzorowane na fiskalnych oraz to, że obok stała legalna kasa miały zamaskować prowadzony proceder – opisuje Andrzej Bartyska.
Z kolei pracownicy UKS w Krakowie ujawnili, w kilku przypadkach, sprzedaż papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Co ciekawe, niewiele uchybień kontrolerzy stwierdzili przy sprzedaży związanej ściśle ze sportami zimowymi, np. sprzedaż biletów na wyciągi narciarskie, lodowiska.
– Do tej pory nie ujawniono nieprawidłowości przy ewidencjonowaniu sprzedaży biletów i karnetów upoważniających do jazdy na stokach. Być może to zasługa elektronicznego systemu ewidencji sprzedawanych skipassów (karty magnetyczne) powiązanego bezpośrednio z kasą fiskalną. Myślę, że przede wszystkim to zasługa uczciwych przedsiębiorców – podsumowuje Jolanta Strojna.
Na początku stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało wzmożone kontrole podatników prowadzących działalność sezonową w kurortach zimowych. / ST