Od trzech tygodni trwa sprawdzanie przez inspektorów kontroli skarbowej podatników działających sezonowo. Kontrole przeprowadzane są głównie w miejscowościach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów podczas ferii zimowych. Urzędnicy mają sporo pracy. Wystawili już kilkaset mandatów na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Główne przewinienia podatników dotyczą nieewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej i niewydawania paragonów. Choć są też bardziej pomysłowi przedsiębiorcy, np. stosujący w swojej działalności atrapy urządzeń fiskalnych. To wnioski sondy DGP przeprowadzonej w urzędach kontroli skarbowej (UKS).

Zakres kontroli

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało wzmożone kontrole podatników prowadzących działalność sezonową w kurortach zimowych. Okazuje się, że nie było to tylko straszenie podatników. Jolanta Strojna z UKS w Kielcach podaje, że kontrolerzy sprawdzają m.in. prowadzenie działalności zgodnie z przepisami, posiadanie kasy fiskalnej oraz dokonywanie na niej ewidencji, wydawanie paragonów stwierdzających sprzedaż.

Andrzej Bartyska z UKS w Gdańsku dodaje, że obok rutynowych kontroli w przedsiębiorstwach handlowych i gastronomicznych urzędnicy planują również podjęcie zakrojonej na szeroką skalę akcji sprawdzania pomorskich stacji paliw.

– Z docierających do urzędu sygnałów wynika, że zwiększone nasilenie zakupów paliwa związane z przyjazdem na Wybrzeże turystów stanowi dla prowadzących stacje paliw pokusę uchylania się od obowiązku ewidencji sprzedaży – stwierdza Andrzej Bartyska.

Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy mówi, że wzmożonymi czynnościami obserwacyjnymi objęto miejsca zimowego wypoczynku – lodowiska z wypożyczalniami sprzętu sportowego, lokalne stoki narciarskie i saneczkowe.

Janusz Kozłowski z UKS we Wrocławiu do tej listy dorzuca sklepy, kioski, stragany, punkty gastronomiczne, m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, przewozy osób taksówkami, busami.

Z kolei Bogusław Jóźwik z UKS Szczecin zwraca uwagę, jak wyglądają kontrole. Z jego informacji wynika, że w skład każdej grupy prowadzącej i zabezpieczającej postępowanie mandatowe, oprócz inspektorów i pracowników UKS (w tym wywiadu skarbowego), wchodzili nieumundurowani i umundurowani funkcjonariusze Policji, zabezpieczający działania na zewnątrz kontrolowanych lokali.