W jednym z warszawskich urzędów skarbowych poinformowano mnie, że nie mogą wrócić do zwolnienia VAT, póki nie dostosuję kasy fiskalnej do nowego trybu rozliczeń. W okresie między świętami serwisy kas były zamknięte i nie mogłem nic zmienić w kasie. Czy to oznacza, że nie mogę wrócić do zwolnienia z VAT – pyta pan Marcin, taksówkarz z Warszawy.

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. Resort odpowiedział, że w 2010 roku mogą skorzystać ze zwolnienia VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia podmiotowego było pisemne zawiadomienie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 stycznia 2010 r. Dochowanie tego warunku pozwalało na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego od stycznia 2010 r.

W kwestii przestawiania kasy rejestrującej ministerstwo wskazało, że problem ten związany jest ze zmianą tzw. bazy towarowej w kasie w związku ze zmianą stawek podatku.

Przeprogramowania kasy w zakresie bazy towarowej może dokonać zarówno użytkownik kasy, jak i serwis. Zatem fakt nieczynnych serwisów w tzw. okresie międzyświątecznym nie ma w tym przypadku znaczenia dla wykonania obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej zdarzeń gospodarczych – podsumowało ministerstwo.