Rozmawiamy z KATARZYNĄ WLAZŁO, ekspertem podatkowym - Osoby, które sprzedawały na licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy różne przedmioty, będą musiały rozliczyć taką transakcję podatkowo. Konieczne będzie zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych lub VAT
Za nami XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W trakcie kwest, lokalnych finałów i licytacji zebrano ponad 35 mln zł. Na zorganizowanie zbiórki publicznej w formie licytacji potrzebne jest zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czy WOŚP takie zezwolenie miała?
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie posiada zezwolenia MSWiA na prowadzenie zbiórki publicznej w formie licytacji. Oznacza to, że poszczególne sztaby nie mogły samodzielnie prowadzić licytacji, ale jedynie pomóc się skontaktować osobom zainteresowanym sprzedażą jakiegoś przedmiotu i chcącym następnie dochód z takiej sprzedaży przeznaczyć na zbiórkę publiczną z osobami pragnącymi dany przedmiot kupić. Jak wynika z instrukcji opublikowanej na stronie internetowej WOŚP, sztaby nie przyjmowały żadnych przedmiotów na sprzedanie ich w drodze licytacji, tylko umożliwiały kontakt między kupującym a sprzedającym. Pomagały też sprzedającemu w takim ukształtowaniu transakcji, aby mógł sprzedać oferowany przez siebie przedmiot za jak najwyższą cenę.