Podatnik, który chce dokonać rocznego rozliczenia
PIT za 2009 rok za pośrednictwem płatnika, najpóźniej dziś musi złożyć mu oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym – PIT-12. Uprawnieni do złożenia PIT-12 są nie tylko pracownicy, ale również tymczasowo aresztowani i skazani, osoby otrzymujące rentę lub emeryturę z zagranicy za pośrednictwem płatnika, osoby otrzymujące stypendium, osoby otrzymujące świadczenia integracyjne i motywacyjną premię integracyjną oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że oświadczenie to musi być złożone przed 10 stycznia roku następnego po roku, za który ma nastąpić rozliczenie. Jednak w 2010 roku 10 stycznia wypada w niedzielę, dlatego ostatnim dniem na złożenie PIT-12 jest piątek, 8 stycznia.
Jeśli
podatnik złoży oświadczenie płatnikowi, ten ma obowiązek wystawienia do końca lutego PIT-40, który jest rocznym obliczeniem podatku (w tym roku będzie to termin 1 marca, bo ostatni dzień lutego przypada w niedzielę). Następnie PIT-40 jest przesyłany do podatnika i właściwego dla niego urzędu skarbowego. Nie dla wszystkich jednak rozliczenie za pośrednictwem płatnika będzie opłacalne. Płatnik bowiem w PIT-40 nie uwzględni przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń.
Dla kogo PIT-12
Możliwość zlecenia rocznego rozliczenia płatnikowi obejmuje tych podatników, którzy są pracownikami, spółdzielcami, emerytami/rencistami otrzymującymi
świadczenia z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika, stypendystami, tymczasowo aresztowanymi oraz otrzymującymi świadczenia integracyjne, którzy uzyskali dochód wyłącznie od jednego płatnika (np. pracodawcy, ZUS). Jak wskazuje Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, w tym celu taki podatnik składa płatnikowi odpowiednie oświadczenie na formularzu PIT-12.
Taka forma rozliczenia jest wygodna dla tych podatników, którzy faktycznie nie korzystają z żadnych
ulg podatkowych (co bardzo istotne: w rozliczeniu za 2009 rok płatnik nie rozliczy już w PIT-40 ulgi prorodzinnej), z wyjątkiem odliczenia składek ZUS, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, oraz nie korzystają z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków lub jako osoby samotnie wychowujące dziecko.
– Rozliczenie w tej formie daje możliwość uwzględnienia kosztów dojazdów dokumentowanych biletami okresowymi – stwierdza Katarzyna Bieńkowska.
Dodaje, że taka forma rozliczenia rocznego wygodna może być dla osób, które chcą się uwolnić od konieczności dalszego wypełniania jakichkolwiek formalności oraz uniknąć tłoku w urzędach skarbowych w okresie rozliczeń. Co cenne, korzystając z pośrednictwa płatnika, podatnik jest chroniony przed ryzykiem popełnienia błędów przy samodzielnym sporządzaniu rocznego zeznania.
Jeżeli jednak podatnik uzyskał inne dochody lub chce skorzystać z ulgi prorodzinnej, nie będzie mógł skorzystać z rozliczenia dokonywanego przez płatnika. Podobnie brak takiej możliwości, gdy podatnik zechce skorzystać z np. z ulgi na internet, darowizn i innych odliczeń. W takim wypadku trzeba się rozliczyć samodzielnie. Podobnie jest w sytuacji, gdy
podatnicy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Dane w oświadczeniu
Oświadczenie PIT-12 należy złożyć płatnikowi (pracodawcy) najpóźniej 8 stycznia. Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner w Piekielnik i Partnerzy, przypomina, że PIT-12 to zasadniczo oświadczenie, że nie uzyskujemy innych dochodów niż te od pracodawcy (z wyjątkiem niektórych przychodów opodatkowanych ryczałtowo, w tym ze zbycia nieruchomości).
– Składając oświadczenie, powinniśmy być pewni prawidłowości wskazywanych tam informacji, gdyż to składająca oświadczenie osoba ponosi odpowiedzialność za podanie nieprawidłowych danych – stwierdza Tomasz Piekielnik.
Podkreśla też, że w PIT-12 należy podać nasze dane identyfikacyjne (wraz z numerem NIP oraz PESEL), adres zamieszkania oraz nazwę i adres właściwego urzędu skarbowego. Możemy wskazać ponadto kwotę faktycznie poniesionych kosztów dojazdów do pracy (udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi), jeśli są one wyższe od kosztów zryczałtowanych, a także możemy poprosić pracodawcę o dokonanie odliczeń od dochodu z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały nasz dochód.
Niezachowanie terminu
Podatnik, który złoży PIT-12 po terminie, nie otrzyma od płatnika PIT-40. Joanna Świerzyńska, starszy menedżer w Deloitte, podkreśla, że w odróżnieniu od innych terminów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku formularza PIT-12 nie obowiązuje przepis Ordynacji podatkowej mówiący o tym, że jeżeli ostatni dzień termin u przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W przypadku PIT-12 ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że dokument ten powinien zostać złożony płatnikowi przed 10 stycznia 2010 r.
– Takie sformułowanie terminu oznacza, że gdy 10 stycznia przypada w dzień wolny od pracy (a tak dzieje się właśnie w 2010 roku), PIT-12 należy złożyć pracodawcy najpóźniej do 8 stycznia 2010 r. (ewentualnie 9 stycznia 2010 r., jeśli sobota jest w danym zakładzie pracy dniem pracującym) – podsumowuje Joanna Świerzyńska.
3 kroki - Jak płatnik rozliczy podatnika
/
DGP