Rozstrzygnięto XI ogólnopolski konkurs Księgowy Roku. Organizatorami imprezy byli INFOR PL, spółka Sage oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W tym roku najlepszym księgowym okazała się Magdalena Czyżkowska z województwa dolnośląskiego. Zwyciężczyni jest księgową w firmie TIM w Siechnicach. Oprócz prestiżowego tytułu laureatka zdobyła główną nagrodę wynoszącą 28 tys. zł oraz inne cenne nagrody rzeczowe. Drugie miejsce zdobyła Katarzyna Kusa z Włoszczowy, trzecie Joanna Bakalarczyk z Ozorkowa.

W studenckiej edycji konkursu zwyciężyła Daria Przybylska, studentka Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach.

Magdalena Czyżkowska mówi, że zarówno podczas konkursu, jak i w pracy księgowego najtrudniejszym obszarem okazuje się rachunkowość podatkowa. W tym zakresie nie ma nigdy stuprocentowo pewnych odpowiedzi. Związane jest to m.in. z niejednolitymi interpretacjami podatkowymi i częstymi zmianami stanowiska Ministerstwa Finansów. Z kolei problemy dotyczące pozostałych obszarów rachunkowości są w większości przypadków rozstrzygnięte.

W kontekście ciągłych zmian przepisów powstaje więc dylemat, czy zawód księgowego powinien być uregulowany. Czy prawo powinno zobowiązywać do ustawicznego kształcenia się osób wykonujących ten zawód.

Według Magdaleny Czyżkowskiej trudno rozstrzygnąć ten dylemat.

– Z jednej strony obserwujemy, że dostęp do coraz większej liczby zawodów jest zamykany. Dotyczy to np. zawodów prawniczych, pośredników handlu nieruchomościami. Natomiast to rynek powinien weryfikować, kto ma wystarczające kwalifikacje do uprawiania określonego zawodu – twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje, że z drugiej strony dobrym rozwiązaniem jest propozycja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które zaproponowało certyfikację księgowych jako proces, który nie jest obligatoryjny. Takie rozwiązanie pozwala nie zamykać zawodu, a firma, która szuka pracownika, może wybrać osobę, która ma w ten sposób potwierdzoną wiedzę.

Pracodawcy poszukują do pracy osób, które mogą udowodnić swoją wiedzę posiadanym certyfikatem księgowym.

Mimo że certyfikat uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wiele osób, które go zdobywa, chce jedynie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Magdalena Czyżkowska – potwierdza, że tak też było w jej przypadku. Jej zdaniem trudno stwierdzić, czy pracodawcy mają świadomość, że certyfikat można zdobyć na różne sposoby poprzez zdanie egzaminu lub uzyskanie odpowiedniego wykształcenia i praktyki.

Zasady konkursu

W konkursie Księgowy Roku mogą brać udział wszyscy, którzy są związani z finansami, rachunkowością i księgowością