Odsetki zapłacone do dnia przekazania nieruchomości do używania będą stanowiły element wartości początkowej, a kosztem podatkowym są odpisy amortyzacyjne.

W kwestii rozliczenia podatkowego odsetek od otrzymanych kredytów czy pożyczek hipotecznych osobnego rozpatrzenia wymaga sytuacja podatników prowadzących działalność gospodarczą i wykorzystujących te środki np. na budowę nieruchomości, a które przeznaczają następnie na własne potrzeby albo na wynajem.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Przepisy te stanowią, że jeżeli uzyskane środki kredytowe zostanę przeznaczone na cele działalności gospodarczej, to kosztem podatkowym stają się tylko zapłacone odsetki (prowizje) od takiego kredytu.

W jaki zatem sposób rozliczyć podatkowo odsetki od pożyczek (kredytów) hipotecznych udzielonych na budowę nieruchomości – tj. na wytworzenie środka trwałego?

Przepis art. 22 ust. 8 ustawy o PIT stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.

Przy tym przepis art. 22g ust. 4 ustawy o PIT określa, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Jednak do kosztu wytworzenia nie zalicza się, oprócz wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży, także pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, a w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.



Zatem odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lub wytworzenie środka trwałego, które zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, powiększają wartość początkową tego środka trwałego, o ile dotyczą okresu do dnia przekazania środka trwałego do używania. Tym samym oznacza to, że będą rozliczane w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych – jako podwyższające kwotę, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Od momentu jednak oddania środka trwałego do używania odsetki od pożyczek czy kredytów, które finansowały zakup środka trwałego należy uznawać za koszty uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy zakupione ze środków kredytowych nieruchomości często wprowadzają do ewidencji środków trwałych, a następnie przeznaczają je lub ich część na wynajem. Czy odsetki od kredytu na zakup lokalów pod wynajem są kosztem?

Przepisy podatkowe określają, że aby dany wydatek (tu odsetki kredytowe) mógł zostać zakwalifikowany do kosztu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności to wydatek ten musi pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przedmiotem działalności.

Jeżeli najem stanowi jeden z przedmiotów działalności gospodarczej przedsiębiorcy, to zgodnie z ogólną zasadą rozliczania kosztów podatkowych nie ma przeszkód aby odsetki od kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, która zostanie przeznaczona na wynajem stanowiły koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy z prowadzonej działalności.

Podstawa prawna
Art. 22 ust. 1; ust. 4; art. 22g ust. 4; art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).