Kto i jak może odzyskać akcyzę na olej napędowy

autor: Krzysztof Koślicki31.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2009, 07:48

Każdy rolnik, który ma zamiar odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, musi zbierać faktury VAT. Ich posiadanie jest jednym z warunków zwrotu podatku akcyzowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • AR(2009-12-17 18:59) Zgłoś naruszenie 00

  W UG w P. jeden z rolników do wniosku dołączył ok. 200 faktur, największym problemem dla urzędników była ilość faktur, lament nie z tej ziemi:))

  Odpowiedz
 • M M.(2009-11-24 18:51) Zgłoś naruszenie 00

  wypłacić każdemu 70% należnej kwoty zwrotu,
  Co z wydaną wcześniej decyzją w/s zwrotu?

  Odpowiedz
 • RR(2009-11-23 12:08) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ktoś wie kiedy rolnicy dostaną zwrot akcyzy za II półrocze 2009r.gminy nie otrzymały dotacji w 100% tylko w 70% KOmu wypłacić???

  Odpowiedz
 • ug(2009-11-02 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Dokładnie, ustawa daje mozliwość wyciagniecia pieniędzy głównie pseudo rolnikom, którzy tankują olej napedowy do samochodów a nie do ciągników. Pózniej prawie każdy przynosi stertę faktur a każda na kilka litrów oleju. A ty urzędniku gminny licz mu zwrot bo mu sie należy. A sam za przewalenie takiej masy decyzji, postanowień, wyliczeń - zero jakiejkolwiek rekompensaty.

  Odpowiedz
 • MM(2009-11-02 10:19) Zgłoś naruszenie 00

  POPIERAM wypowiedź poprzednika pracuje w ug w referacie podatkowym gdzie oprócz spraw dotyczacych wymiaru podatków : rolnego od nieruchomości mam dodany zwrot akcyzy rolnikom ,co zabiera ogrom czasu na liczenie litrów ON ,drukowanie postanowień , decyzji i wysyłanie do rolnków.Terminy składania wniosków w m-cu marcu kolidują z pracami przy wymiarze podatków.Ustawodawca winien zastanowić sie i zmienić ustawę

  Odpowiedz
 • SAD(2009-11-02 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo GP!! Strassznie wcześnie o tym piszecie. Już po złożeniu wniosków. Oczywiście przed wypłatami. Tylko warto byłoby napisać, iż gminy dostaną kasę dopiero pod koniec miesiąca listopada i nie będą w stanie wyłożyć kilkuset tysięcy złotych każda na wypałtę wcześniejszą tego podatku. wogóle ta ustawa to jeden gniot prawny wymyślony w IV RP i niepoprawiony za czasów Tuskolandii. Po pierwsze dlaczego procedura zwrotu podatku ma odbywać się wg KPA a nie wg Ordynacji podatkowej. Do dziś na to pytanie ani MF ani MR nie umie powiedzeić i nie chcą poprawić tego błędu. A co za tym idzie wydłuząją procedurę rozpatrywania wniosku. Jak! Otóż w KPA jest zapis że przed wydaniem każdej decyzji należy wnioskującego zapoznać z aktami sprawy, nawet gdy ta decyzja ma być zgodna z tym, o co wnosi podatnik. Inaczej jest w OP, gdzie w sytuacji, keiedy urząd chce wydać taką decyzję zgodną z prośbą podatnika to ją wydaje bez zapoznawania z aktami. Raz oszczędności papieru, drukowania a z drugiej strony szybkie wydanie decyzji. Po drugie dlaczego to gminy mają robić a nie organy które pobierają VAT? To jest totalny absurd tej ustawy. Wówczas uniknęlibyśmy i niepotrzebnych papierów w postaci wniosków o dotacje a po drugie zwrotu dokonywałyby organy które pobierają VAT. Po trzecie idiotyczny zapis że bierze się pod uwagę ilość gruntów na dzień 1 kwietnia danego roku. A co z wnioskami sprzed tego dnia? Dalczego nie zapisano że należy brać pod uwagę ilość gruntów na dzień złożenia wniosku o zwrot. Większość gmin ma dostęp do ewidencji gruntów i na bieżąco śledzi zmiany w tej ewidencji. Taki zapis uprościłby wogóle procedurę zwrotu VAt. Ale ustawodawca wogóle nie słucha urzedników pracujących na wymyślanych przez niego bublach prawnych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane