Gminy podnoszą podatek za poprzednie lata

autor: Łukasz Zalewski27.10.2009, 03:00

Organy podatkowe wydają decyzje wyrównujące wymiar podatku od nieruchomości za lata poprzednie. W Rybniku wyrównanie spowodowało nawet czterokrotny wzrost podatku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • ZDROWY(2009-10-27 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to chore!!! Dlaczego mam płacić wstecz? Dlatego że jakiemuś urżedasowi coś się przyśniło? Jak mu brakuje kasy to niech pójdzie rozładowywać wagony żeby dorobić. Od razu mu głupoty wyjdą z głowy.

    Odpowiedz
  • niezaślepiony(2009-10-27 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    sorry ale wszyscy powyżej wypowiadający się forumowicze NIE ZNAJĄ prawa. macie wbite do głowy formułkę "prawo nie dziala wstecz" ale w tym przypadku jest inaczej. jesli zmiana w ewidencji obowiązuje od 1 stycznia 2008 (zgodnie z treścią decyzji prezydenta) to nie ma znaczenia kiedy została wydana decyzja podatkowa zmianiająca wczesniej wydane decyzje podatkowe za ten okres. urzędy i urzednicy działają zgodnie z przepisami prawa, jesli ktos się nie zgadza z treścią decyzji może się odwoływać do instancjii II stopnia, wieszanie psów na urzednikach to najszybsza reakcja forumowiczów, ale niestety musze to powiedzieć - jesteście Państwo dyletantami, może najpierw spokojnie zdanie po zdnaiu jeszcze raz przyczytacie artykuł, pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Jorg(2009-11-03 01:55) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo nie działa wstecz, jedynie rodzi skutek prawny. Co faktycznie potocznie można nazwac "działaniem wstecz"

    Odpowiedz
  • Realista(2009-10-27 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do niezaślepionego: masz rację! Istnieje nie tylko zasada "prawo nie działa wstecz" ale również bardziej podstawowa dla obywatela "nieznajomość prawa szkodzi". A że prawo jest jakie jest, to można jedynie domagać się jego zmian.

    Odpowiedz
  • M(2009-10-27 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidowac powiaty i to od zaraz,bo dubluja biurokracje przekonalam sie o tym w malym miescie przy okazji sprzedazy nieruchomosci wciaz edemnie chcieli te same wyciagi z dokumentow,a do tego ustawa o gruntach rolnych ,ktorej od lutego nie moze TK rozpatrzyc, bo runda z grunMMtami rolnymi trwa i nie wszyscy kolesie skorzystali

    Odpowiedz
  • J(2009-10-27 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do "niezaślepionego": W takim razie prawo nie powinno zezwalać prezydentowi na zmianę w ewidencji obowiązującą wstecz.

    Odpowiedz
  • stanislao(2009-10-27 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    a przeciez wartosc wielu nieruchomosci spadła...czy tez beda obnizali podatek

    Odpowiedz
  • Klemens(2009-10-27 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    To jest kolejny przykład,czym może skutkować to,że pisaniem ustaw zajmują sie oborowy,pielęgniarka i dojarka a także bufetowa.
    Wymierzanie dopłat /domiarów/ po zapłaceniu podatku od nieruchomości w następnym roku jest nieporozumieniem.I pachnie wczesnym Bierutem.
    Zaufanie obywatela do państwa budowane jest głównie na podstawie obowiązujących uregulowań prawnych.Jeśli nie ma minimalnej stabilizacji i pewności co do trwałości /chociaż przez rok/ przepisów podatkowych,żle to rokuje dla państwa jako takiego.

    Odpowiedz
  • krystyn(2009-10-27 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko, że powinien się odwołać , ale w przypadku utrzymania decyzji organu I instancji w mocy, powinien złożyć skargę do WSA

    Odpowiedz
  • mar(2009-10-27 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    ale jesli nie zdazyli podniesc podatku przed decyzja o jego wysokosci to ich strata niech sie wezma do roboty leniesorry

    Odpowiedz
  • mar(2009-10-27 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    sorry ale jesli wczesniej nie zdazyli podniesc to ich strata. Niech sie wezma do roboty i wczesniej reaguja na zmiany

    Odpowiedz
  • krystyn(2009-10-27 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    A podobno "lex retro non agit":)

    Odpowiedz
  • mar(2009-10-27 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli prawo ma dzialac wstecz to moze obywatele tez powinni miec prawo zmienic zdanie i powiedziec ze np oni nie chca aby 2 lata wczesniej wybrany przez nich radny decydowal bo...zmieniaja teraz zdanie i chca kogos innego!

    Odpowiedz
  • żaślepiony-Lotar(2009-10-27 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    więc to jakaś luka prawna,że moga to robić wstecz.i natychmiast trzeba na to zareagowac.GDZIE NASI MĄDRZY USTAWODAWCY ZATEM?

    Odpowiedz
  • cd(2009-10-27 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz widzicie, że powiaty to całkowicie zbedny twór administracyjny, który spowodował oddalenie obywatela od władzy i służy tylko partyjnemu nepotyzmowi. Po wyborach trwają gwałtowne rugi urzędników - całkowita do sprzątaczki włącznie wymiana na swoich - pozostałe to tyko przejadanie środków publicznych. Reforma Buzka-Kuleszy to wyjątkowy knot dezintegrujący Paśtwo.

    Odpowiedz
  • Taki sobie Pikuś z Targówka(2009-10-27 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Takich "gminnych uzdrawiaczów finansów" jest coraz więcej.
    Przykład idzie z gminnej Warszawy:
    Urzędnicy ratuszowi znaleźli możliwość podwyższenia podatku od gruntów pod miejscem postojowym w garażu wielostanowiskowym pod blokiem mieszkalnym z 0,62 zł/m.kw. do 6,64 zł/m.kw (wzrost 11-krotny).
    No to co robić aby były pieniądze na premie dla urzędnikówi i prezydent... ?
    No to sruuu ...po katolicku ... z górnej półki ... od razu = 6,64 zł.
    bez rozłożenia dojścia w czasiie (chociaż są takie możliwości ) !!!
    Pani "wielce frasobliwa prezydent" stolicy ten skok oczywiście zaakceptowała.
    Ba, mało tego "zarekomendowała" (czytaj praktycznie - poleciła) dzielnicowym władzom wprowadzenie egzekucji tej górnej stawki.

    Odpowiedz
  • Zbulwersowana(2009-10-28 06:07) Zgłoś naruszenie 00

    KOMPLETNY DEBILIZM.
    Czy urzednicy sa madrzejsi od obywateli, którzy nie pracuja w urzedach.
    Jakie prawo reguluje ta ewidencję. Jezeli urząd gminy czy misata, obojętnie który, miał bałagan w swoich ewidencjach, to konsekwencje winien ponieść UZRĘDAS, który do tego sie przyczynił, a nie właścieel gruntów. Ponadto jakim prawem działa to wstecz. NIE DAJMY SIĘ, urzędnikom!
    Ciekawe czy urzędy gminy i miasta obciążają się również podatkami, którymi sa właścicielami i nimi zawiadują

    Odpowiedz
  • Lotar(2009-10-27 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    to paranoja-zawsze mogą zrobić ze mnie bankruta.Bo jakby sprzedawca w barze po zjedzeniu przeze mnie obiadu powiedział,że mam juz zapłacić 200 zł zamiast 50 jakie figurowało w cenniku.jaja powinno sie uciąć takiemu staroście za takie decyzje!

    Odpowiedz
  • Lotar(2009-10-27 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba wprowadzić raz na zawsze decyzję,że nic nie może działać wstecz -a jeśli może to tylko wypier...lić go z urzędu i powiedezieć,że się nie głosowało na niego!

    Odpowiedz
  • Majster(2009-10-27 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem z tego art.,że urzędnicy w powiecie,czy gminach wykorzystują luki w przepisach,żeby napompować kasę tychże urzędów. Działanie wbrew ludziom? Bardzo ciekawe. Ustawa do trybunału, bo nie takich przedstawicieli w gminaczy ,czy powiecie wybierałem.

    Odpowiedz