Senat: pracodawcy nie muszą rozliczać pracowników

22.10.2009, 13:33; Aktualizacja: 22.10.2009, 13:43

Senat odrzucił w czwartkowym głosowaniu nowelizację ustawy o PIT, nakładającą na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja przewidywała, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • wiktor(2009-10-22 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    przypominam, że ustawe wyprodukował sej gdzie większośc ma PO i PSL

    Odpowiedz
  • HL(2009-10-22 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki PiS?

    Posłuchajcie, co senatorowie PO mówili:


    Senator Jan Wyrowiński:

    Ja pamiętam, jak kiedyś, jeszcze przed tą kampanią wyborczą, bodajże przed czterema laty, na Tor-Torze, podczas meetingu przedwyborczego Jan Maria Rokita pokazywał PIT wielkości kartki pocztowej jako docelowy sposób rozliczania się. Oczywiście wiem, że to nie jest do zrealizowania z racji różnego rodzaju dodatkowych ulg itd., itd. Powinniśmy jednak, jak sądzę, zmierzać raczej w tym kierunku niż w kierunku zwiększania obciążeń, jak powtarzam, dotykających tych, których odpowiedzialność, których trud sprawia, że rośnie nasz dobrobyt. To oni przede wszystkim niosą na swoich barkach główny ciężar reformowania Polski, oni swoją odpowiedzialność, swoje pieniądze wkładają w to, żeby iść do przodu. Szczególnie chodzi o tych małych przedsiębiorców, dla których to będzie znaczne obciążenie.

    Senator Andrzej Misiołek:
    Dusza gospodarczego liberała nakazuje mi zabrać głos w debacie nad tą ustawą. Chciałbym krótko podzielić się pewnymi refleksjami natury ogólnej i refleksjami natury szczegółowej dotyczącymi tej ustawy.

    Otóż każdy podatek płacony przez osobę fizyczną jest niczym innym, jak opłatą, którą obywatel wnosi państwu za świadczone dla niego przez państwo usługi. Te usługi są bardzo konkretne i dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. Niezależnie od tego, czy obywatel mieszka w tym mieście, czy w innym, czy zarabia dużo, czy mało, państwo świadczy takie same usługi dla niego itd. W związku z tym należałoby się może bardziej zastanowić - nie dotyczy to oczywiście tylko tej poprawki w ustawie, ale w ogóle - nad systemem podatkowym i nad tym, czy podatek dochodowy jest podatkiem dobrym. Podatek dochodowy jest podatkiem szkodliwym, bo im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz. Zniechęca więc do intensywniejszej pracy. Jest również podatkiem niemoralnym, ponieważ zachęca ludzi do ukrywania dochodów, czyli zachęca ich do tego, żeby oszukiwali.

    Dlatego uważam, że należałoby się zastanowić nad innym rodzajem podatku. Może warto rozważyć podatek osobisty czy jakiś ryczałtowy. Każdy obywatel płaciłby tyle samo, bo tyle samo od państwa otrzymuje. Państwo świadczy usługi na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego - czyli utrzymuje wojsko, i wewnętrznego - czyli utrzymuje policję, sądy, administrację państwową i administrację samorządową. Na to, jak rozumiem, płacimy ten podatek, który dzisiaj jest podatkiem dochodowym, i on powinien być dla wszystkich taki sam.

    Odpowiedz
  • Pat(2009-10-22 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    #

    3: wiktor z IP: 83.14.75.* (2009-10-22 09:44)

    chcialem przeprosic, ze na forum tak bezgranicznie popieralem PiS i Kaminskiego. Wyszedlem na durnia, ktory popieral klamce, po raz kolejny zrobiono ze mnie idiote.

    :(

    Odpowiedz
  • wiktor(2009-10-22 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze ze jest PiS, bo te glupki z PO znowu uchwaliły by bubla

    Odpowiedz
  • HL(2009-10-22 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1: zdaje się że zdecydowaną większość w Senacie (60%) ma PO, więc kto tu wyszedł na głupka?

    Odpowiedz
  • marmar(2009-10-22 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Panowie Senatorowie !!! To naprawde był bubel ta nowelizacja o PIT

    Odpowiedz
  • precz z 4 RP(2009-10-22 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    wiktor ma podwójną świadomość jak kreci z przemytem papierosów to jest za PIS.
    jak boi się ze go zamkną do ciupy za przemyt to jest za PO

    Odpowiedz
  • PO ma większość w Senacie(2009-10-22 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    no to są niezłe jaja ciekawe co na to Premier? ale to i tak sejm zdecyduje ostatecznie

    Odpowiedz
  • Mokon(2009-10-22 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    To jest partia przedsiębiorczości ? Jestem wstrząśnięty.
    Nie mówiąc już o tym, że rozliczanie z fiskusem przez pracowników ma charakter edukacyjny. Przynajmniej co roku widzą z jakiej kwoty obdziera ich dochody państwo. A tak ustawialiby się do skarbówki tylko po zwrot podatku. Urząd skarbowy kojarzyłby się tylko z przyjemnością i kto w takim społeczeństwie ciąłby podatki ? Zatrważająca głupota PO.

    Odpowiedz
  • iwa(2009-10-22 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze że nie przeszło to był bubel.

    Odpowiedz
  • SEJM MOZE ODRZUCIC UCHWALE SENATU(2009-10-22 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    bezwzględną większością głosów! przypominam tylko

    Odpowiedz
  • kinker(2009-10-22 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sadzilem ze to kiedykoliwek powiem. PIS dziekujemy!!!

    Odpowiedz
  • HL(2009-10-22 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do 12: toć wiemy, kto ustawę wyprodukował. Ja zresztą wcale nie jestem jej przeciwny, bo ona ma i swoje minusy i swoje plusy.

    Natomiast w Senacie została zgodnie odrzucona przez PO i PiS i tylko o tym jest mowa.

    Odpowiedz
  • the_jazz(2009-10-27 00:36) Zgłoś naruszenie 00

    Też nie sądziłem, że kiedykolwiek będę PIS-owi za coś wdzięczny. Idiotyczny pomysł PO na szczęście nie wszedł w życie. Mam tylko nadzieję, że nie będą wracać do tego projektu ustawy...

    Odpowiedz