Specjalizacja firm

Firmy doradcze wyspecjalizowały się w uproszczaniu całej procedury zwrotu. Klient, chcący odzyskać podatek, kontaktuje się z daną firmą telefonicznie, mailowo lub przez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej firmy. Następnie wypełnia przesłane mu pocztą formularze, dołączając dokumenty podatkowe poświadczające przychód w danym kraju oraz wysokość zapłaconych podatków. Firma kalkuluje wysokość zwrotu, a następnie przekazuje dokumenty do urzędu.

– Po złożeniu zeznania podatkowego czekamy na decyzję i pieniądze. To są wszystkie etapy. Każdy urzędnik ma prawo domagać się dodatkowych dokumentów. Wówczas kierujemy prośbę do klienta o takie dokumenty, co niestety nie z naszej winy wydłuża całą procedurę – zaznacza Krzysztof Chajęcki z firmy Tax-Pol.

Podkreśla równocześnie, że firma nie jest w stanie przyśpieszyć całego procesu, a możliwość wglądu w stan prac nad danym wnioskiem jest tylko chwytem marketingowym. Cała procedura trwa minimum trzy miesiące, jednak w krajach takich, jak Austria czy Holandia, oczekiwanie na decyzję organu podatkowego może trwać nawet 12 miesięcy, natomiast w Norwegii urząd podatkowy wydaje decyzje w czerwcu i październiku. Udział firmy doradczej sprowadza się zatem do: skompletowania dokumentów, przygotowania odpowiedniego wniosku, prowadzenia bieżącej korespondencji z urzędem w charakterze pełnomocnika oraz do złożenia odwołania, jeśli naliczony zostanie zbyt niski zwrot.

Struktura firm

Firmy składają się z zespołu od kilku do kilkunastu konsultantów telefonicznej obsługi klienta. W skład zespołu wchodzą osoby współpracujące z zagranicznymi doradcami podatkowymi w krajach Europy Zachodniej. Sprawy podatkowe prowadzone są przez współpracujące kancelarie doradztwa podatkowego za granicą, które zatrudniają od kilku do kilkudziesięciu specjalistów.

– Każdy potrzebuje porad o różnym stopniu zaawansowania. Obsługujemy pracowników budowlanych, ogrodników, ale i kierowników budów, lekarzy, pielęgniarki – wylicza Justyna Różycka.

Korzyści dla podatników

Według Krystiana Dobrzyckiego warto zwracać się do specjalistów. Zwłaszcza że często w grę wchodzą znaczące sumy odzyskiwanego podatku, bo zdarzają się nawet kwoty kilkunastotysięczne. Natomiast średnie zwroty podatku uzyskiwane przez firmę Jubira w przypadku Anglii to 600 funtów, Niemiec 200 euro, Holandii 800 euro, Norwegii 1100 koron. Profesjonalne firmy gwarantują szybkie i sprawne odzyskanie całości nadpłaconego podatku. Zdobyte doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdej sprawy oszczędza czas i formalności podatnikom. Całą procedurę odzyskiwania podatku nierzadko we współpracy z renomowanymi kancelariami podatkowymi i prawnymi bierze na siebie firma. Minusem są jednak wysokie opłaty, którą pobierają firmy.