Fiskus niszczy firmy proszące go o pomoc

21.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 21.09.2009, 10:20

Podatnik, który nie ma środków na zapłatę podatku, może wnioskować o specjalną ulgę. Urzędy skarbowe, po otrzymaniu wniosku o zwolnienie, wszczynają egzekucję. Zdaniem ekspertów taka praktyka podważa zasadę zaufania podatnika do urzędu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • bulba - Dziękujemy Łaskawco ! !(2009-09-21 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjazne Państwo ?

    Odpowiedz
  • Teresa(2009-09-21 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Takie działanie fiskusa popierają w całej "okazałości" sądy administracyjne,
    od wielu lat. Na takie działanie urzędników zezwalają zresztą przepisy ordynacji podatkowej.
    Dziwne jest ,że urząd skarbowy nie umarza zaległości małym podatnikom, natomiast bardzo duże zaległości były umarzane ,m.in. Browarowi Kmicic w Częstochowie.
    A do dziś kolejny minister finansów, pomimo wielu obietnic nie wyjaśnił zasadności umorzenia częstokroć kilkusetmilionowych zaległości, które nota bene sfinansowano z naszych podatków!

    Odpowiedz
  • PIKO(2009-09-21 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Posłowie - to adresaci wszelkich pretensji, bo to oni tworzą prawo.

    Odpowiedz
  • wiem_jak_temu_zapobiec(2009-09-21 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Mało kto wie,że można skutecznie i legalnie powstrzymać działania egzekucyjne komornika,niezależnie od tego czy działa on na rzecz Urzędu Skarbowego czy dowolnego innego wierzyciela. Dłużnik - aby uniknąć rujnującej egzekucji komorniczej - może spowodować wszczęcie egzekucji przez ustanowienie zarządu przymusowego nad swoim przedsiębiorstwem. Ma to taki skutek , że nawet wszczęte i prowadzone egzekucje komornicze MUSZĄ ZOSTAĆ UMORZONE , co oznacza, że komornik nie zajmie gotówki na koncie i będzie można nadal prowadzić działalność.
    Zainteresowanym podpowiem jak to dobrze zrobić - jest to w pełni legalne (oparte o artykuł 1064 indeks 1 kpc i następne z rozdziału "Egzekucja z przedsiębiorstw"). Proszę o wpisy tu na forum.

    Odpowiedz
  • Pazuzu(2009-09-21 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Do wiem_jak_temu_zapobiec:
    Art. 1064_16 § 2 KPC stanowi:
    Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu wszczynającego egzekucję w trybie wskazanym w § 1, egzekucje wszczęte wcześniej umarza się, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa przystępują do egzekucji prowadzonej według przepisów niniejszego rozdziału.

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-09-21 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    dzięki prawnicy :)

    Odpowiedz
  • wiem_jak_temu_zapobiec(2009-09-21 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pazuzu - to właśnie miałem na myśli. Będąc dłużnikiem i spodziewając się egzekucji ze strony US można się - na podstawie tych przepisów - skutecznie uchronić.Warto wziąć to pod uwagę zamiast - jak się okazuje - naiwnie pisać do US o rozłożenie zaległości na raty.Kłopotem pewnym jest , że egzekucję przez zarząd może prowadzić "osoba z uprawnieniami syndyka" , natomiast niezłe jest to , że wierzyciel może wskazać zarządcę przymusowego i sąd jest związany tym wskazaniem.

    Odpowiedz
  • bulba(2009-09-21 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    do kola - to nie żydzi -
    to PO obiecywało, że będzie normalnie, że fiskus będzie stał twarzą do firm, do ludzi, że zlikwidowanych zostanie ponad 200 POdatków !
    Brak jakichkolwiek reform gwarantuje nam na naszych oczach , „zwijanie się” Polskiej gospodarki !

    Odpowiedz
  • zeto(2009-09-21 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Tak jest, Tusk obiecywał ze PO będzie pomagać przedsiębiorcom.Pomaga ale ich niszczyć. Pamiętać będziemy to przy urnach.

    Odpowiedz
  • xylon(2009-09-21 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    nie na darmo m.ĆWIAKALSKI powołał 150 nowych kancelari komorniczych a firmy windykacyjne notują niespotykane wzrosty.Polityka miłości PO przeraża a tzw.bezhołowie zbiera żniwa

    Odpowiedz
  • art. 231 kk(2009-09-21 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    kwestia ulg w spłacie to tylko dobra wopla polityków i polityki w skarbowości,a gdzie polityka to i prokurator. I koło się zamyka, bo jeżeli mam odpowiadac za p[rzyznanie ulgi to po co mam ją przyznawać na zasadzie ogólnej podejrzliwości zrodzonej za PIS-u.

    Odpowiedz
  • ela(2009-09-21 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    A cóż to za kretyńskie przepisy? Podatek ZAWSZE TRZEBA płacić. Od inteligencji rządzących zależy, żeby każdy CHCIAŁ płacić podatek, żeby widać było efekty płacenia podatków. I żeby były one takie, że nikt nie uchyla się od ich płacenia. Człowiek nie rodzi się po to, żeby cierpieć, tylko, żeby dobrze i godnie żyć w pięknym kraju, pracować, mieć satysfakcję itd..

    Odpowiedz
  • sceptyk(2009-09-21 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    od kiedy politycy dotrzymują swoich obietnic szczególnie tych czczych,

    gdyby to były obietnice złozone na rzecz Izreala albo Biskupów to byłyby natychmaist realizowane,

    a głupi naród i tak to kupił

    Odpowiedz
  • Jan 58(2009-09-22 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    do wiem_jak_temu_zapobiec
    Ale jak to zrobić w praktyce.Przecież z wnioskiem może wystapić tylko wierzyciel

    Odpowiedz
  • Naiwny(2010-02-18 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ostrzeżenie. Prowadzę działalność gospodarczą. W wyniku sprawy spadkowej otrzymałem decyzję o wymiarze podatku spadkowego. Postanowiłem wziąć kredyt aby podatek spłacić. Otrzymałem zaświadczenia o niezaleganiu, ale poradzono mi abym wystąpił o rozłożenie podatku na raty. Po trzech miesiącach czekania zgody nie otrzymałem, musiałem zapłaciać podatek z odsetkami ale nie otrzymałem zaświadczenia o niezaleganiu gdyż już zalegałem z podatkiem spadkowym (mimo decyzji o przesunięciu załatwienia sprawy na miesiąc po decyzji o ew. ratach). Wniosek spóźniony: najpierw brać kredyt a później występować o rozłożenie podatku na raty (w co nie należy wierzyć bo służy wyciąganiu odsetek od ludzi naiwnych).

    Odpowiedz
  • ceramis(2012-03-10 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    przyznanie ulgi w postaci rozłożenia na raty zależy od dobrej woli urzędnika - przepis bardzo korupcjogenny wiem coś o tym

    Odpowiedz