Rząd chce nam ułatwić życie i zdjąć z nas obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych. Rozliczeniami za 2009 rok miałyby się zająć zakłady pracy.

Wprowadzenie jako podstawowej reguły obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika z urzędu i bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie – przewidują przyjęte przez rząd wczoraj założenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takim zeznaniu płatnik – czyli z reguły nasz pracodawca – uwzględni dwie najważniejsze dla podatników ulgi, czyli ulgę prorodzinną i internetową. Do tego będzie już jednak potrzebne nasze oświadczenie. Będziemy musieli poinformować płatnika, że z ulg tych chcemy korzystać i w jakiej wysokości. Reszty dokona już pracodawca.

Nic jednak na siłę. Kto nie będzie chciał skorzystać z tego udogodnienia, będzie mógł nadal składać PIT samodzielnie. Zanim to zrobi, będzie jednak musiał powiadomić o tym płatnika, czyli z reguły swojego pracodawcę. To całkowite odwrócenie obowiązujących dziś zasad.