Kandydat do egzaminu księgowego, który nie wniósł opłaty, jest traktowany jak osoba, która zrezygnowała z tego egzaminu.
Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu sprawdzającego wiedzę z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą złożyć odpowiedni wniosek do ministra finansów, dołączyć do niego wymagane oświadczenia (m.in. dotyczące niekaralności) oraz opłacić egzamin. W odpowiedzi na pytanie GP Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że po pozytywnej weryfikacji złożonych dokumentów komisja egzaminacyjna przesyła do wnioskodawcy pismo. Informuje w nim o miejscu przeprowadzenia egzaminu, dacie egzaminu, wysokości opłaty egzaminacyjnej, terminie wniesienia opłaty, a także numerze konta bankowego organizatora egzaminu. Opłatę egzaminacyjną wnosi osoba, która złożyła wniosek oraz spełnia warunki określone dla osób ubiegających się o zakwalifikowanie do egzaminu.
Resort finansów wyjaśnia, że w chwili wniesienia opłaty egzaminacyjnej z zachowaniem stosownego terminu kandydat może zostać zakwalifikowany do egzaminu, a następnie do niego przystąpić. Niedokonanie wpłaty w wyznaczonym terminie traktowane jest więc jako odstąpienie od udziału w egzaminie.
510,40 zł wynosi w 2009 r. opłata za egzamin księgowy